Jedynie prawda jest ciekawa


Londyn ma swoją wieżę

14.05.2012

115-metrowa futurystyczna wieża Orbit, przypominająca z wyglądu łańcuch DNA lub zwoje splątanych stalowych rur, dająca wspaniały widok na panoramę miasta, została zaprezentowana w całej krasie po zakończeniu budowy.

Wieża zaprojektowana przez znanego rzeźbiarza Anisha Kapoora, zdobywcę prestiżowej nagrody Turnera i zbudowana przez inżyniera Cecila Balmonda, stanęła u wejścia do przyszłego Parku Olimpijskiego we wschodnim Londynie.

Lwią część kosztów wziął na siebie hinduski magnat stalowy Lakshmi Mitkal, właściciel koncernu ArcelorMittal, dlatego wieża będzie się oficjalnie nazywać ArcelorMittal Orbit. Wieża przewyższająca wysokością (licząc z piedestałem) nowojorską Statuę Wolności o 22 metry, celowo sprawia wrażenie asymetrycznej, a nawet nieco rozchwianej, jakby za chwilę miała się zawalić.

Otoczona jest olimpijskimi pierścieniami i zwojami skręconymi w spiralę przypominającymi pętlę tuż przed zaciśnięciem w węzeł.

Nowatorska budowla wzniesiona nakładem 22,7 mln funtów nie wszystkim przypadła do gustu. "Niedorzecznym gryzmołem" nazwał go historyk architektury Gavin Stamp, cytowany przez londyńską popołudniówkę "Evening Standard".

Za to Alan Davey szef organizacji Arts Council, która sponsoruje projekty artystyczne i wybrała projekt spośród 56 ofert, uderzył w ton urzędowego optymizmu nazywając wieżę "intrygującą".

Entuzjastą projektu jest burmistrz Londynu Boris Johnson, który chciał, by Londyn miał nową rozpoznawalną ikonę, zdolną konkurować z paryską wieżą Eiffla i będącą zarazem nową turystyczną atrakcją, kojarzoną z jego kadencją na urzędzie. Do finansowego zaangażowania się w projekt przekonał Lakshmi Mittala, którego przypadkowo spotkał na szczycie w Davos w 2009 r.

Przegrany kontrkandydat Johnsona w niedawnych wyborach Ken Livingstone skorzystał z okazji, by mu zarzucić podwójne standardy: "Nie wyobrażam sobie by chciał, aby coś takiego stanęło w jego islingtońskiej enklawie (Islington, dzielnica, w której mieszka Johnson uchodzi za jedną z lepszych - PAP)".

Projektu broni jego budowniczy Balmond przypominając ostrą krytykę katedry św. Pawła, zaprojektowanej przez Christophera Wrena w stylu angielskiego baroku u schyłku XVII w. "Jego współcześni chcieli wieżę, a on zbudował kopułę, którą teraz kochają wszyscy" - powiedział. Balmondowi wtóruje Kapoor wskazując, że pojęcie piękna zmienia się, a wieżę Eiffla po jej ukończeniu także okrzyknięto szkaradną.

Orbit będzie najwyższą wolnostojącą rzeźbą w Wielkiej Brytanii, wyższą od wieży zegarowej Big Bena przy brytyjskim parlamencie (96 m) oraz od kolumny Nelsona (51 m), choć nieco niższą od obserwacyjnego koła obrotowego London Eye (135 m). W odróżnieniu od liczącej 324 m. wieży Eiffla opartej na modelu piramidy, Orbit jest jej zaprzeczeniem.

Konstrukcja wyposażona jest w platformę widokową z restauracją, na którą będzie można wejść krętymi schodami lub wjechać windą. Wieża zdolna pomieścić ok. 700 osób, z każdego punktu obserwacyjnego sprawia inne wrażenie, a pełne wyobrażenie o niej powstaje dopiero po obejściu jej dookoła.

Dla publiczności będzie w pełni otwarta w 2014 r., gdy stanie się główną atrakcją Parku Olimpijskiego o powierzchni 227 ha, który powstanie w miejscu tegorocznych Igrzysk Olimpijskich. Latem br. wieża będzie otwarta tylko dla posiadaczy biletów na imprezy olimpijskie. Koszt przejazdu windą to 15 funtów (ok. 22 USD).

PAP
[fot. PAP/DPA]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook