Jedynie prawda jest ciekawa


Lepsze warunki bytowania dla nietoperzy

26.10.2013

Lepsze warunki bytowania będzie miała kolonia nocka łydkowłosego na strychu wyremontowanego kościoła w Jeleniewie (Podlaskie). Ten gatunek nietoperza uważany jest w Polsce za zagrożony.

Jak poinformowała dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego (SPK) Teresa Świerubska,  niedawno w ramach unijnego Programu Operacyjnego "Ryby" 2007-2013" został wyremontowany kościół w Jeleniewie gdzie bytuje największa w Polsce letnia kolonia nocka łydkowłosego licząca ok. 200 samic.

W ramach projektu zadbano, by polepszyć warunki nietoperzom, które gromadzą się na strychu świątyni. Jak poinformowała Świerubska, pomyślano też, aby obecność ssaków w tym miejscu nie była uciążliwa.

W ramach remontu skonstruowano także specjalne otwory pod elewacją kościoła, by mogły tam wchodzić inne gatunki nietoperzy. W kościele bytuje też kolonia rozrodcza mroczka, która liczy 300 samic.

Jak informuje Świerubska, te dwie kolonie nietoperzy przylatują na przełomie kwietnia i maja. Są to wyłącznie samice, które rodzą młode, wychowują je i pod koniec sierpnia odlatują. Nocek łydkowłosy wybiera sobie strych kościoła w Jeleniewie, gdyż ssak ten jest związany z dużymi zbiornikami wody, gdzie poluje, chwytając ofiary znad samej tafli wody. W Polsce są dwie kolonie nocka, oprócz tej w Jeleniewie jest kolonia w Lubni na Pomorzu.

Na terenie SPK występują nietoperze również takich gatunków karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta, mroczek późny. Są też cztery inne gatunki: gacek brunatny, mopek, nocek rudy i mroczek pozłocisty, które hibernują na Suwalszczyźnie w specjalnych piwniczkach, o które dba Suwalski Park Krajobrazowy. W naszym kraju występują 22 gatunki nietoperzy. Wszystkie nietoperze są w Polsce objęte ochroną. Nietoperze żyją czasem nawet ponad 30 lat. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.

PAP

[FOTO: sxc.hu]

 

26.09
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook