Jedynie prawda jest ciekawa


Lekarze innych specjalności powinni znać podstawy geriatrii

30.01.2014

Lekarze innych specjalności, szczególnie interniści, powinni być uczeni elementów geriatrii - przekonywali eksperci podczas odbywającego się w Warszawie I kongresu Zdrowego Starzenia. Podkreślali również, że leczenie osób starszych musi być lepiej finansowane.

W czwartek rozpoczął się dwudniowy Kongres Zdrowego Starzenia, organizowany przez "Fundację na rzecz Zdrowego Starzenia się" we współpracy z resortami pracy, zdrowia oraz sportu i stołecznym ratuszem.

Eksperci zwracali uwagę na zbyt małą liczbę geriatrów w Polsce - jest ich zaledwie ponad 200, oddziałów geriatrycznych ok. 40, w sumie 700 łóżek. Wskazywali, że geriatria, a także interna, która również zajmuje się leczeniem ludzi w podeszłym wieku, to dziedziny zbyt słabo finansowane.

Konsultant Krajowy w dziedzinie geriatrii prof. Tomasz Grodzicki przekonywał, że pacjent w podeszłym wieku będzie zawsze bardziej "kosztochłonny" niż sześćdziesięciolatek, bo będzie wymagał kogoś do pomocy, do umycia, nakarmienia, rehabilitacji, podczas gdy pacjent młodszy w większości przypadków da sobie sam radę. "Jeśli NFZ to zauważy, to wtedy zaczną powstawać oddziały geriatryczne" - mówił.

Podkreślił, że choć miejsca specjalizacyjne na geriatrii są wypełnione prawie w 100 proc., młodzi ludzie nie garną się do tej specjalizacji.

- Nie jest ona spektakularna, sukces nie jest tak szybki, jak np. w kardiologii interwencyjnej, w związku z tym nie jest interesująca dla młodych ludzi. Jest równocześnie nieco gorzej finansowana niż inne specjalności. Jest też bardziej pracochłonna - mówił.

Zwrócił uwagę, że osobami starszymi obecnie zajmują się wszyscy, lekarze: urolodzy, interniści, lekarze rodzinni, kardiolodzy.

- Średnia wieku w poradniach i na oddziałach kardiologicznych dawno przekroczyła 60 lat, liczba osiemdziesięciolatków też jest bardzo duża. W związku z tym wszyscy leczą ludzi starszych, bo muszą i bardzo dobrze. My zaproponowaliśmy, że będziemy organizować kursy z zakresu geriatrii dla lekarzy innych specjalności, żeby te najważniejsze problemy rozwiązywali sami - mówił prof. Grodziecki.

Podkreślił, że na całym świecie buduje się obecnie systemy geriatryczne specjalistów zajmujących się chorobami typowymi dla wieku podeszłego, czyli takimi, które w ogóle nie występują w wieku np. 40-50 lat.

- Tu nie chodzi o nadciśnienie, raczej takie schorzenia jak sarkopenia, nietrzymanie moczu, upadki, osłabienie ogólne, demencja - to są problemy starości, które w ogóle nie występują wcześniej - dodał.

Także Konsultant Krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych prof. Jacek Imiela mówił o potrzebie wprowadzania elementów geriatrii na różnych etapach kształcenia lekarzy różnych specjalności. Dodał, że przy takich brakach w geriatrii, z jakimi borykamy się obecnie w Polsce, interna stała się dziedziną, która pomaga geriatrii i z której wyrastają późniejsi geriatrzy.

- Staramy się zmieniać program szkolenia internistów o elementy geriatryczne, żeby interniści mogli szybciej uzyskać specjalizację z geriatrii, w drodze tzw. szybkiej ścieżki specjalizacyjnej, ale bez szkody dla jakości i poziomu ich wiedzy - mówił.

Prof. Imiela przekonywał, że jeśli będziemy mieli wykształconych internistów kierunku geriatrii, będzie można tworzyć na internie pododdziały geriatryczne. Podkreślił, że trzeba również przedyskutować kwestie finasowania zarówno interny, jak i geriatrii. Mówił, że należy nie tylko wykształcić lekarzy geriatrów i umożliwić im pracę, ale również sprawić, żeby to leczenie też stało się opłacalne.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł zwrócił uwagę na konieczność holistycznego patrzenia na pacjenta w podeszłym wieku. Przypomniał, że osoby starsze cierpią często na wiele różnego rodzaju schorzeń i do leczenia ich w wielu przypadkach powinny być tworzone zespoły terapeutyczne złożone ze specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

PAP

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook