Jedynie prawda jest ciekawa


Latający samochód Polaka

05.06.2013

Czy pasja zrodzona w Przemyślu zaowocuje motoryzacyjną rewolucją? Polski inżynier skonstruował latający samochód.

Pochodzący z Przemyśla inżynier Witold Mielniczek zaprojektował i skonstruował model pojazdu o tajemniczej nazwie B. Jest to zdalnie sterowany… latający samochód. Całkiem nieźle radzi sobie w trudnym terenie, a w razie potrzeby może wystartować pionowo i lecieć jak kwadrokopter. Litowo-polimerowa bateria wystarcza na 15 minut lotu. Jest szansa, że niedługo powstanie prototyp pojazdu w skali 1:1!

Pojazd już robi furorę. Wykonany jest z bardzo wytrzymałego poliwęglanu, co czyni go odpornym na upadki nawet ze znacznej wysokości. Za możliwość lotu odpowiada moduł PDU (Propelling Driving Unit), który łączy koło o średnicy 22 centymetrów i obracające się w płaszczyźnie poziomej śmigło. Śmigło podczas jazdy po ziemi nie wystaje poza obrys pojazdu. B jest wyposażony w kamerę.
Konstruktor B Witold Mielniczek jest przemyślaninem, który obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii. Na Wyspy trafił w poszukiwaniu pracy. Nie od razu został jednak konstruktorem. – Początki nie były łatwe, praca w rzeźni, na budowie, taksówce, później w laboratorium mikrobiologicznym. Aż w końcu zdecydowałem się zrobić coś z rysowaniem, a że nigdy nie bałem się technicznych przedmiotów poszedłem w Londynie na Product Design and Robotics – mówi w rozmowie z „Gazetą Przemyską”. Tam mógł projektować, budować i programować pierwsze roboty. Już w czasie studiów wygrał zawody organizowane dla DARPA (The Defense Advanced Research Projects Agency). Sukces jego drużyny Halo pozwolił mu na podjęcie nauki w jednej z najlepszych szkół w Wielkiej Brytanii – University of Southampton. Tam Witold obecnie pracuje nad doktoratem.

Marzenia o lataniu zrodziły się jeszcze w Przemyślu. – Od zawsze marzyłem o lataniu. Gdy miałem szesnaście lat trafiłem do MDK, do sekcji lotniczej pod kierunkiem Marka Włocha. Tam od razu zaraziłem się lataniem – opowiada nam Witek. Drugą pasją było rysowanie. Ona też narodziła się w Przemyślu. – Trafiłem pod skrzydła pana Andrzeja Cieszyńskiego, który udzielił mi szeregu bezcennych lekcji rysowania – wspomina konstruktor pojazdu B. Przystępując do pracy nad pojazdem wynalazca myślał o prawdziwym samochodzie. – Wszystko zawsze zaczyna się od modelu. Jeśli chodzi o pojazd w skali 1:1, to z 45 narysowanych wybrałem właśnie ten, ponieważ jest najłatwiejszy do zbudowania. Także fundusze potrzebne na pierwszy prototyp są bardzo niewielkie w porównaniu z innymi projektami tego typu – mówi.

– B byłby pojazdem o wiele bardziej zwinnym niż śmigłowiec w powietrzu, na ziemi również dobrze by sobie radził. Wiadomo, że jest po drodze wiele pracy i projektowania, ale nie ma problemów, których nie dałoby się przezwyciężyć – zaznacza Witold Mielniczek. Na razie jedynym kłopotem stojącym na drodze zmierzającej do skonstruowania pojazdu są pieniądze. Ale i tu pojawiają się pewne szanse, bo B cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W serwisie Kickastarter, w ciągu zaledwie kilku dni, pojazd oglądało już ponad 300 tys. ludzi! – Wielu się kontaktowało. Z Francji, Arabii Saudyjskiej, Stanów Zjednoczonych. Jestem właśnie w trakcie rozmowy z potencjalnymi sponsorami pojazdu w skali 1:1. Wszystko wydaje się iść według planu i zmierza do zbudowania pierwszego w pełni funkcjonalnego, latającego samochodu. Polskiego! – podkreśla przemyślanin.

źródło: "Gazeta Przemyska"

[fot. "Gazeta Przemyska]


Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook