Jedynie prawda jest ciekawa


Księżyc i Jowisz razem

27.02.2012

Dziś wieczorem będziemy mieli okazję zobaczyć złączenie Księżyca i Jowisza. Dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie przypomniał, że w ostatnich dniach Księżyc spotykał się najpierw z Merkurym, potem z Wenus, a teraz przyszedł czas na kolejne z wieczornych spotkań z jasnymi planetami.

- Tak naprawdę na najmniejszą odległość na sferze niebieskiej, wynoszącą tylko 3 stopnie, oba ciała zbliżyły się dzisiaj o godzinie 5 rano. O tej porze w Polsce znajdują się jednak one pod horyzontem, a więc na obserwacje musimy poczekać do wieczora - zaznaczył astronom.

Zapowiedział, że mniej więcej godzinę po zachodzie Słońca, a więc w ok. godziny 18 naszego czasu, Jowisza znajdziemy 40 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem, a Księżyc, zbliżający się do pierwszej kwadry - 6 stopni nad nim. Z kolei 20 stopni od pary Księżyc-Jowisz można będzie zobaczyć jasną Wenus.

- Prognozy pogody na dzisiejszy wieczór są korzystne. Dość dobra pogoda ma być w Polsce centralnej i wschodniej. Więcej chmur będzie tylko w Polsce zachodniej - dodał dr Olech.
 
PAP
fot.sxc.hu
26.09
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook