Jedynie prawda jest ciekawa


Unieważniono zgodę na odstrzał kruków, wron i srok

26.01.2012

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska unieważnił zgodę na odstrzał ponad tysiąca kruków, wron siwych i srok w okolicach Szczytna, wydaną w lipcu przez regionalnych urzędników. Przeciwko planowanej redukcji tych gatunków protestowali ekolodzy z całej Polski.

Zezwolenie na odstrzelenie w ciągu trzech lat w powiecie szczycieńskim 250 kruków, 190 wron siwych i 600 srok wydała w lipcu 2011 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Stało się tak na wniosek Szczycieńskiego Towarzystwa Przyrodniczego, które uzasadniało redukcję tych ptaków potrzebą restytucji populacji zajęcy i kuropatw.

Po protestach ekologów Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wstrzymała w październiku odstrzał i wszczęła postępowanie wyjaśniające. O zakończeniu postępowania i unieważnieniu zezwolenia na odstrzał krukowatych poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka tej instytucji Monika Jakubiak.

- W trakcie przeprowadzonego postępowania ustalono, że decyzja RDOŚ została wydana z rażącym naruszeniem prawa, a jej wykonanie spowodowałoby popełnienie czynu karalnego - powiedziała Monika
Jakubiak.

Jak wyjaśniła, jedną z wad prawnych decyzji o odstrzale był zapis, że myśliwi mogą dowolnie dysponować ustrzelonymi okazami ptaków. Tymczasem przetrzymywanie nawet martwych zwierząt gatunków chronionych narusza ustawę o ochronie przyrody.

- To wspaniała wiadomość, przyjmujemy ją z radością - powiedziała Katarzyna Groblewska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które zabrało blisko 5 tys. podpisów pod petycją z żądaniem unieważnienia decyzji o odstrzale. Jak podkreśliła, unieważnienie odstrzału potwierdza opinię ekologów o braku naukowych dowodów, że drapieżnictwo krukowatych wpływa na populacje zajęcy i kuropatw.

Przeciwko odstrzałowi protestowali też ekolodzy z Komitetu Ochrony Orłów, stowarzyszeń Multiform i Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz Klubu Przyrodników.

Zdaniem ekologów, myśliwi z 10 kół łowieckich, które miały strzelać do ptaków, drastycznie przeszacowali ich liczebność. Protestujący przeprowadzili własne badania terenowe i podważyli rzetelność danych, które były podstawą wydania zgody na odstrzał. W miejscu, gdzie - według myśliwych - powinno żerować blisko 500 kruków naliczono zaledwie 39 osobników tego gatunku.

Decyzja Generalnej Dyrekcji jest nieprawomocna. Strony postępowania - stowarzyszenia ekologiczne i wnioskodawca odstrzału - mogą się zwrócić do tej instytucji o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Prezes Szczycieńskiego Towarzystwa Przyrodniczego Ryszard Żebrowski powiedział PAP, że dopiero po dokładnej analizie decyzji unieważniającej odstrzał oceni, czy korzystać z drogi odwoławczej.

Ja przypomniał, odstrzał krukowatych miał być jednym z elementów programu restytucji zajęcy i kuropatw w okolicach Szczytna, na które Towarzystwo otrzymało 60 tys. zł z publicznych dotacji. W ramach programu zaplanowano także odstrzał lisów, sprowadzenie zajęcy ze Słowacji i działania edukacyjne o potrzebie ochrony przyrody.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook