Jedynie prawda jest ciekawa


Na Mazurach wstrzymano zabijanie wron i kruków

27.10.2011

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wszczął też postępowanie o stwierdzenie nieważności wydanego w lipcu zezwolenia na redukcję tych gatunków.

O decyzji poinformowała  Monika Jakubiak, rzecznik Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ).

- Wszczęliśmy z urzędu postępowanie o stwierdzenie nieważności decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie w sprawie zezwolenia na zabicie poprzez odstrzał osobników kruka, wrony siwej i sroki - powiedziała Monika Jakubiak.

Jak dodała, powodem takiej reakcji jest podejrzenie, że olsztyńscy urzędnicy od ochrony przyrody, którzy wydali zgodę na zabijanie ptaków, popełnili błędy proceduralne. Do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy GDOŚ wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonania odstrzału. I powiadomił o tym 10 kół łowieckich, które miały strzelać do ptaków.

Zgodę na odstrzelenie w ciągu trzech lat w okolicach Szczytna 250 kruków, 190 wron siwych i 600 srok wydała pod koniec lipca Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Stało się tak na wniosek Szczycieńskiego Towarzystwa Przyrodniczego, które uzasadniało redukcję tych gatunków potrzebą ochrony populacji zajęcy i kuropatw.

Przeciwko odstrzałowi zaprotestowali ekolodzy z Komitetu Ochrony Orłów oraz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP), którzy do dzisiaj zebrali 5 tys. podpisów pod petycją z żądaniem unieważnienia decyzji o odstrzale. Ich zdaniem myśliwi drastycznie przeszacowali liczebność ptaków przeznaczonych do redukcji.

- Bardzo cieszymy się ze wstrzymania odstrzału i mamy nadzieję, że postępowanie doprowadzi do pozytywnego finału. To powinien być sygnał dla innych regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, żeby nie podejmowały w przyszłości tak pochopnych decyzji - oceniła Katarzyna Groblewska, rzecznik OTOP.

Ryszard Żebrowski prezes Szczycieńskiego Towarzystwa Przyrodniczego zapowiedział w rozmowie z PAP,
że odwoła się do sądu administracyjnego, bo - w jego ocenie - decyzja o odstrzale jest już prawomocna.

- Moim zdaniem próba unieważnienia tej decyzji to błąd i niezrozumienie potrzeb środowiska. Niepotrzebnie zadziałały emocje, bo ktoś lubi kruki. Ptactwa drapieżnego jest zdecydowanie za dużo, co stanowi zagrożenie dla innych gatunków zwierząt - stwierdził Żebrowski.

Według Żebrowskiego odstrzał ptaków krukowatych w powiecie szczycieńskim praktycznie jeszcze się nie rozpoczął, bo myśliwi wyznaczeni przez koła łowieckie przechodzili dotychczas specjalistyczne szkolenia.

PAP
fot. wikipedia.org

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook