Jedynie prawda jest ciekawa


Kraków wyróżniony w Brukseli

02.12.2011

Kraków został wyróżniony prestiżową europejską nagrodą za tworzenie przestrzeni miejskiej dostępnej dla osób niepełnosprawnych - Access City Award - poinformował w piątek PAP zastępca dyrektora ds. informacji krakowskiego magistratu Filip Szatanik.

Zwycięzcą tegorocznej edycji został austriacki Salzburg, który przez najbliższy rok będzie nosić miano miasta najbardziej przyjaznego niepełnosprawnym. Pozostałymi finalistami konkursu zostały: niemiecki Marburg, hiszpańskie Santander i Terrassa, francuskie Grenoble, słoweńska Lublana, czeski Ołomuniec.

Wyróżnienie dla Krakowa odebrał 1 grudnia w Brukseli z rąk komisarza UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych Bogdan Dąsal.

Kraków został doceniony "za podejmowanie wysiłków mających na celu zwiększenie dostępności przestrzeni publicznej w bardzo trudnym otoczeniu, charakteryzującym się niedostępną infrastrukturą, oraz za szczególną uwagę przywiązywaną do udostępniania zabytków".

W aplikacji zgłoszonej przez Kraków znalazły się m.in. dostosowanie systemu komunikacji miejskiej do obsługi osób niepełnosprawnych; likwidacja barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej, infrastrukturze drogowej i transportowej; zwiększenie dostępu oferty turystycznej oraz dostępu do informacji i usług (BIP, serwis "Bez barier", język migowy w urzędzie miasta).

Jak poinformował Filip Szatanik, w krakowskim magistracie pracuje 36 urzędników, którzy zostali przeszkoleni i ukończyli kurs języka migowego IV stopnia, na co dzień obsługujących mieszkańców z dysfunkcją narządu słuchu.

Kraków zrealizował również projekt unijny "Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty", który zdobył nagrody w konkursie Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego "Samorząd równych szans 2011" oraz w IV edycji Konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich".

Głównym celem projektu było udostępnienie turystom niepełnosprawnym dziedzictwa kulturowego Krakowa poprzez utworzenie atrakcyjnej trasy turystycznej dostępnej dla osób niepełnosprawnych, w tym osób niewidomych i słabowidzących. W ramach tego projektu w dwunastu miejscach w centrum Krakowa stanęły makiety dotykowe, prezentujące wykonane z brązu najważniejsze zabytki Krakowa.

PAP

(fot.sxc.hu)

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook