Jedynie prawda jest ciekawa


Koreańczycy kręcą film o "Ćmielowie"

29.03.2012

Dzieje Zakładów Porcelany "Ćmielów" (Świętokrzyskie) będą w telewizji południowokoreańskiej tematem filmu dokumentalnego z serii "100-letnie firmy świata". Ekipa KBS (Korean Broadcasting System) Word TV właśnie kończy zdjęcia w ćmielowskiej fabryce.

Jak poinformował Jae Won Jung z grupy Media Park, która kręci materiały, autorzy tego programu nie prezentują jedynie produktów czy marek, ale przede wszystkim starają się opowiedzieć historie wiekowych firm. - Wierzymy, że to właśnie tradycja i dzieje tych zakładów sprawiają, iż pomimoupływu czasu ich wyroby cieszą się powodzeniem i są kupowane przez kolejne pokolenia - tłumaczy filmowiec.

Według niego, w Korei Południowej jest niestety niewiele przedsiębiorstw, które liczą więcej niż 10 lat. - Mamy więc nadzieję, że nasz program przybliży biznesmenom praktyczną wiedzę i cenne doświadczenia - mówi Jung. To przesłanie adresujemy nie tylko do koreańskich przedsiębiorców, ale do wszystkich, którzy budują pozycję swojej firmy - dodaje.

List polecający grupę Media Park - uhonorowaną licznymi nagrodami za najlepsze materiały filmowe produkcji koreańskiej, i zachęcający do współpracy z koreańską telewizją skierował do zarządu "Ćmielowa" konsul Ambasady Republiki Korei w Warszawie Sikh Kim.

- Wizyta KBS Word TV jest dla nas miłym zaskoczeniem; nie spodziewaliśmy się, że ktoś z dalekiej Korei może tak dobrze znać historię naszych zakładów - przyznaje prezes "Ćmielowa" Inga Kamińska.

Jej zdaniem, wieloletnia praktyka produkcyjna jest ceniona szczególnie w kulturach Wschodu, jednak zaczyna być doceniana również w Europie. "Wiadomo bowiem, że firma, która produkuje od dziesięcioleci nie wypuści na rynek +tandety+, ponieważ zniszczyłaby w ten sposób swoją reputację" - przekonuje Kamińska.

"Ćmielów" zawsze starał się szukać własnego stylu, czerpiąc z ogólnoeuropejskich wzorców i łącząc je z doświadczeniem doskonałych polskich projektantów - podkreśla szefowa zakładów

Badacze spierają się co do daty powstania wytwórni porcelany w Ćmielowie. Przyjmuje się rok 1804, choć niektórzy wskazują rok 1790. Inicjatorem i pierwszym właścicielem manufaktury był hr. Hyacynt Małachowski, który zatrudnił miejscowych garncarzy pod kierunkiem zagranicznych fachowców od produkcji kamionki, fajansu i porcelany.

KBS Word TV emituje swoje programy na terenie Korei Południowej, a także nadaje za pośrednictwem satelity. Program "100-letnie firmy świata" jest transmitowany od listopada zeszłego roku w Europie, Ameryce, północnej Afryce oraz w większości regionów Azji.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook