Jedynie prawda jest ciekawa


Korea Płn. zbombardowana… ulotkami

16.04.2015

Aktywiści z Korei Południowej wysyłają za północną granicę balony, które zrzucają materiały informacyjne oraz filmy na temat reżimu Kim-Dzong Una.

Działacze z Korei Południowej poinformowali w czwartek, że wznowili akcję ulotkową wymierzoną w komunistyczny reżim Korei Północnej. Aktywiści wysłali za północną granicę balony z materiałami informacyjnymi i płytami DVD z komedią „Wywiad ze Słońcem Narodu". Amerykański film opowiada o próbie zamachu na północnokoreańskiego przywódcę Kim Dzong Una.

„Zeszłej nocy wraz z innymi aktywistami wysłaliśmy do Korei Północnej balony z ulotkami antyreżimowymi; pierwotnie planowaliśmy przeprowadzić akcję w zeszłym tygodniu" - powiedział agencji Yonhap działacz Park Sang Hak, tłumacząc, że wcześniejsza próba nie powiodła się ze względu na interwencję policji. Zapowiedział także kontynuowanie tego typu działań.

Do podobnej akcji doszło na początku kwietnia.

Korea Północna traktuje akcje ulotkowe jako atak na rząd i od dawna domaga się od władz w Seulu, by zakazały działaczom ich wysyłania. Seul twierdzi, że działacze korzystają z wolności słowa. W ubiegłym roku doszło do wymiany ognia między państwami koreańskimi, kiedy Korea Północna zestrzeliła południowokoreański balon z materiałami propagandowymi.

W ostatnim czasie władze w Seulu wezwały działaczy krytykujących Pjongjang, by nie wykorzystywali już balonów do dostarczania ulotek propagandowych przez linię demarkacyjną. Podkreślono, że takie działania mogą przyczynić się do pogorszenia stosunków między państwami koreańskimi i narazić mieszkańców północnokoreańskich wsi położonych przy granicy.

ŁS / PAP

Fot. Freeimages.com

26.09
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook