Jedynie prawda jest ciekawa


"Kontakt" - wystawa wielkoformatowych fotografii Macieja Cieślaka

09.10.2017
camera
"Kontakt" - wystawa wielkoformatowych fotografii Macieja Cieślaka

Wielkoformatowe portrety, których bohaterami są osoby niepełnosprawne intelektualnie, będzie można zobaczyć na wystawie fotografii Macieja Cieślaka. Ekspozycja pt. "Kontakt" będzie dostępna w Starej Galerii ZPAF w Warszawie od poniedziałku.

"Nie chciałbym, aby ten projekt był odbierany jako cykl zdjęć o osobach niepełnosprawnych; to projekt z osobami niepełnosprawnymi, który jest o nas" - powiedział PAP autor zdjęć Maciej Cieślak.

Wystawa prac Macieja Cieślaka będzie okazją do przyjrzenia się wielkoformatowym fotografiom, których bohaterami są osoby niepełnosprawne intelektualnie. "Projekt pokazuje kim jesteśmy - opowiada o niekontrolowaniu uczuć, wyrażaniu emocji, ubieraniu masek przez osoby, które zatrzymały się intelektualnie na poziomie dziecka" - wyjaśnił autor zdjęć.

Jak zaznaczył Cieślak, zwrócenie uwagi na obecność osób niepełnosprawnych nie było głównym celem projektu. "Zdajemy sobie sprawę z ich obecności. Pokazywanie różnorodności, inności również było powodem powstania zdjęć, lecz projekt w większym stopniu mówi o tym, czego my (pełnosprawni - PAP) nie mamy; tej odwagi w ujawnianiu swoich uczuć, emocji. Dla nas, którzy żyjemy w świecie wymiany usług, ciągłej walki o coś, często nosimy emocjonalne maski i dostosowujemy się do okoliczności" - ocenił Cieślak.

Bohaterowie prac Cieślaka pozują na czarnym tle bez rekwizytów. "Wybrałem najbardziej klasyczną, minimalistyczną formę portretu. Jednorodne tło, żadnych rekwizytów. Chciałem, aby w centrum pozostały tylko uczucia i gesty wynikające z niezafałszowanej siły bycia sobą" - mówił Cieślak.

Zdjęcia zostały zrealizowane w Ośrodku Adaptacyjnym dla Osób Niepełnosprawnych Umysłowo w Pucku. Wzięły w nim udział osoby między 25 a 50 rokiem życia o niepełnosprawności głębokiej i znacznej.

Wystawa w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików dostępna będzie od 9 do 27 października 2017 r.

Maciej Cieślak jest polskim fotografem, który w swoich pracach skupia się przede wszystkim na portretowaniu ludzi. Studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie w Heidelbergu oraz ekonomię w Szkole Głównej Handlowej. Posiada tytuł doktora w dziedzinie fizyki jądrowej. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i laureatem konkursu National Geographic 2010.

 

(PAP) autor: Marek Sławiński edytor: Agata Zbieg

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook