Jedynie prawda jest ciekawa


Konkurs na rewitalizację warszawskiej Rotundy

04.06.2013

Budynek Rotundy w centrum Warszawy będzie modernizowany. Dla wielu warszawiaków obiekt jest ikoną stolicy, dlatego w ogłoszonym we wtorek konkursie na projekt zaznaczono, że Rotunda ma zachować obecne wymiary, filigranową konstrukcję i dach z "generalskim wężykiem".

Rotunda to budynek banku PKO BP na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej; rewitalizacja jest konieczna ze względu na zły stan techniczny budynku.
Przewodniczący sądu konkursowego Konrad Kucza-Kuczyński podkreślił na konferencji prasowej, że poza dyskusją jest zachowanie proporcji i wymiarów budynku, charakterystycznego "wężyka" na dachu, filigranowej konstrukcji szkieletowej. Ponadto Rotunda ma być transparentna, widoczne ma być jej wnętrze, strop antresoli i wiszące podniebienie dachu. Zachowana w niezmienionej formie i miejscu ma być także tablica upamiętniająca katastrofę w 1979 r., w której w wyniku wybuchu gazu zginęło 49 osób.
Od uczestników konkursu oczekuje się także propozycji stworzenia wokół budynku atrakcyjnej przestrzeni - miejsca spotkań, "teatru miejskiego życia". Kucza-Kuczyński zaznaczył, że zmiana otoczenia wokół Rotundy nie będzie finansowana przez bank. "Rewitalizacja Rotundy ma do tej zmiany zdopingować" - powiedział.
Rozstrzygnięcie wyników konkursu zaplanowano na 28 listopada 2013 r. Przebudowa Rotundy powinna ruszyć pod koniec 2014 r. Modernizację budynku sfinansuje jego właściciel.
Jak powiedział dyrektor pionu wsparcia biznesu PKO BP Jarosław Orlikowski, po modernizacji część powierzchni banku zostanie oddana na użytek mieszkańców i turystów.
Przed ogłoszeniem konkursu na projekt modernizacji Rotundy przeprowadzono konsultacje społeczne. Wynika z nich, że dla mieszkańców stolicy Rotunda to ikona Warszawy porównywalna z Pałacem Kultury i Nauki czy herbem miasta - syrenką. Rotunda jest wyznacznikiem centrum Warszawy, miejscem spotkań, budzi sentyment. Z jednej strony Rotunda uważana jest za perełkę architektury modernizmu, a z drugiej za symbol szpetoty m.in. za sprawą reklam wielkoformatowych.
Z badania wynika także, że mieszkańcy oczekują, by Rotunda była wizytówką Warszawy, miejscem spotkań integrującym różne grupy społeczne, miejscem odpoczynku w otoczeniu zieleni, unikalnym i bezpiecznym.
Rotunda stanowi element tzw. Ściany Wschodniej - głównej inwestycji w Warszawie w latach 60. W 1979 r. w budynku nastąpił wybuch gazu, w wyniku którego zginęło 49 osób. Obiekt odbudowano, jednak stracił charakterystyczną cechę - przezroczystą elewację. Ściana Wschodnia została wpisana w 2003 r. na listę dóbr kultury.
PAP/run
Fot. KD KOZIKOWSKI DESIGN

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook