Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec chińskiego roku smoka

09.02.2013

W niedzielę Chińczycy powitają rok węża. Dziś żegnają rok smoka w tradycyjnym chińskim kalendarzu księżycowo-słonecznym. Święto Wiosny jest najdłuższym i najhuczniej obchodzonym spośród tradycyjnych chińskich świąt.

Na powitanie roku węża ulice, place i parki w całym kraju przystrojono już lampionami i innymi noworocznymi dekoracjami. Na drzwiach mieszkań zawisły pomyślne wróżby i życzenia. Najczęściej pojawia się wśród nich znak "fu", oznaczający szczęście i bogactwo.

Dominującym kolorem ozdób jest czerwony, od zawsze uważany w Chinach za szczęśliwy. Festiwal noworoczny potrwa ponad dwa tygodnie, aż do Święta Latarni obchodzonego 15. dnia nowego roku.

By symbolicznie pozbyć się starych zmartwień i ułatwić przybycie nowego szczęścia, Chińczycy przed Świętem Wiosny dokładnie sprzątają mieszkania, strzygą włosy i wymieniają garderobę.

Popularną metodą fetowania Nowego Roku jest odpalanie fajerwerków, jednak ich używania ze względu na bezpieczeństwo zakazało w ostatnich latach wiele dużych miast. W tym roku władze Pekinu zaapelowały do obywateli, by ograniczyli odpalanie sztucznych ogni z powodu utrzymującego się w ostatnich tygodniach dużego zanieczyszczenia powietrza. W Kantonie na południu kraju po raz pierwszy od lat nie odbędzie się noworoczny pokaz fajerwerków organizowany przez miasto. Chociaż władze nie podały oficjalnie powodów odwołania pokazu, część mieszkańców spekuluje, że ono również może mieć związek z zanieczyszczeniem powietrza.

Reszta Chin odpala fajerwerki, a my świętujemy, podziwiając kwiaty

- powiedział Chen Chen z biura prasowego władz Kantonu, nawiązując do lokalnej tradycji miasta, które z okazji Święta Wiosny wypełnia się kwiatowymi targami. Pozwala to przypomnieć, dlaczego ta 15-milionowa handlowo-przemysłowa metropolia, w której poziom zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekracza normy z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, nazywana bywa zwyczajowo "miastem kwiatów".

W całych Chinach jednym z najważniejszych elementów Święta Wiosny jest uroczysta kolacja jedzona w wigilię Nowego Roku, koniecznie w rodzinnym gronie, nawet jeśli spotkanie z krewnymi oznacza konieczność przebycia setek, czy tysięcy kilometrów.

W kraju o powierzchni większej od Europy, w którym setki milionów osób mieszkają i pracują poza miejscem pochodzenia, tradycja nakazująca spotkanie z rodziną powoduje co roku migrację ludności na niespotykaną nigdzie skalę. Korzystając z dni wolnych od pracy, Chińczycy masowo powracają w rodzinne strony, by odwiedzić pozostających tam rodziców i dziadków oraz ich rodzeństwo i dalszych krewnych.

W tym roku chińscy przewoźnicy spodziewają się rekordowej liczby pasażerów. Całkowita liczba przejazdów pociągami, samolotami, łodziami i autobusami w czasie trwania festiwalu ma wynieść ponad 3,4 miliarda. Dodatkowo drogowcy oceniają, że ruch samochodowy na zwolnionych w okolicach święta od opłat chińskich autostradach zwiększy się w tym czasie o 70 proc.

Skalę noworocznej migracji wyraźnie widać w wielkich miastach, takich jak Kanton, w którym mniej więcej połowę populacji stanowi ludność napływowa. Kiedy przybysze wyjeżdżają do rodzinnych domów na Święto Wiosny, zatłoczone zwykle ulice Kantonu pustoszeją.

Zgodnie z chińską tradycją astrologiczną każdy rok określa jedno z 12 zwierząt - znaków chińskiego zodiaku. Według popularnych wierzeń rok węża może być pechowy dla ludzi urodzonych pod tym samym znakiem oraz dla osób spod znaku tygrysa, małpy i świni. Pecha mogą one odpędzić, m.in. nosząc odpowiednie talizmany.

Rok węża zakończy się 30 stycznia 2014 roku. Kolejny będzie rokiem konia.

PAP/run

fot. EPA

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook