Jedynie prawda jest ciekawa


Kongresmen zwinął szklankę po papieżu

28.09.2015

Papież Franciszek w czwartek wygłosił przemówienie przed amerykańskim Kongresem. W trakcie swojego wystąpienia robił krótkie przerwy, by napić się wody. Szklanka, z której korzystał Ojciec Święty, zniknęła. Okazało się, że zabrał ją jeden z kongresmenów.

Kiedy papież zakończył swoje wystąpienie i skierował się do wyjścia, większość kongresmenów otoczyła go, licząc na błogosławieństwo lub krótką rozmowę. Jeden z nich obrał jednak zupełnie inny kierunek.

Bob Brady, kongresmen z Pensylwanii, postanowił w wyjątkowy sposób uczcić pierwsze w historii spotkanie z papieżem w Kongresie USA. Parlamentarzysta Partii Demokratycznej po zakończeniu przemówienia podszedł do mównicy i zabrał szklankę, z której pił Franciszek.

Z niezwykłą zdobyczą polityk udał się do swojego biura. Tam czekała na niego żona i współpracownicy. Bob Grady podzielił się z nimi wodą, którą pił Ojciec Święty. Resztę przelał do plastikowej butelki. Zamierza pokropić nią swoje wnuki.

„On jest katolikiem i ma ogromny szacunek do papieża. Był bardzo wzruszony jego wystąpieniem” – mówił amerykańskiej telewizji ABC współpracownik kongresmena. Polityk postanowił zostawić sobie szklankę, z której pił papież Franciszek. Ma stanąć na honorowym miejscu w jego biurze.

To zresztą nie pierwszy raz, że Brady „zabezpieczył” szklankę znanej osobistości. Kongresmen ma swojej kolekcji także szklankę z której pił Barack Obama podczas pierwszej inauguracji na prezydenta USA. Jak twierdzi „widać na niej odciski palców gospodarza Białego Domu. Szklanka po Franciszku trafi do tej samej witryny w biurze kongresmena w której jest już wystawiona szklanka Obamy.

Historyczne przemówienie W czwartek, trzecim dniu wizyty w Stanach Zjednoczonych, Franciszek - jako pierwszy papież w historii - wygłosił przemówienie na Kapitolu, przed obiema izbami amerykańskiego parlamentu. Zgodnie z oczekiwaniami nie zawahał się poruszyć w nim tematów, które są przedmiotem podziałów i sporów w silnie spolaryzowanym Kongresie. Wzywał do walki z biedą, ochrony środowiska, zniesienia kary śmierci, otwartości wobec imigrantów i do obrony tradycyjnej rodziny.

Ryb, Fakt.pl, Spiegel.de

Fot. [spiegel.de/screenshot]

 

 


Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook