Jedynie prawda jest ciekawa


Koncert kolęd w Muzeum Żołnierzy Wyklętych

25.01.2018
koncert-koled
Koncert kolęd w Muzeum Żołnierzy Wyklętych

W czwartek w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbył koncert kolęd więźniów stalinowskich zorganizowany przez IPN, Fundację Sztafeta i Teatr Muzyczny Od Czapy. Gośćmi koncertu byli żołnierze podziemia niepodległościowego i ich rodziny.

Koncert kolęd więźniów czasów stalinowskich zatytułowano: "Zaświeć nam gwiazdo nadziei - kolędy Zesłańców, Uwięzionych, Wyklętych".  

"Dzisiejsze spotkanie w którym biorą udział weterani walk o niepodległość, chciałbym zadedykować prof. Barbarze Otwinowskiej, której już nie ma z nami. Była ona wielkim przyjacielem naszego muzeum i bardzo dużo dla niego zrobiła. Była także więźniem X pawilonu tego aresztu" - powiedział dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Jacek Pawłowicz.  

Przed koncertem Jan Otwinowski, syn zmarłej w styczniu br. prof. Barbary Otwinowskiej, żołnierki AK więzionej na Rakowieckiej w okresie stalinizmu, odczytał wiersz jej autorstwa. 

"We wspomnieniach, zwłaszcza tych młodych więźniów z lat 40-tych i 50-tych, często pojawiało się określenie +uniwersytetu+. Kiedy trafiali do więzień we Wronkach, Fordonie czy tu na Rakowiecką, określali przeżycia w celi jako +uniwersytet+. Spotkani współwięźniowie byli dla nich wielkimi autorytetami, dzięki czemu przeżywali te straszne miejsca jak naukę. Dziś patrząc na wszystkich państwa, mam wrażenie, że znowu jesteśmy na takim niezwykłym +uniwersytecie+" - powiedział dyr. Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz. 

"Kolędy mają swą szczególną moc i, być może, one tutaj też rozbrzmiewały. +Bóg się rodzi, moc truchleje+, te słowa brzmią w każdym kontekście bardzo mocno" - zaznaczył.  

Kolędy autorstwa byłych więźniów aresztu na Mokotowie zaśpiewali artyści z Teatru Muzycznego Od Czapy z Garwolina, przy którym działa Fundacja Sztafeta. 

"Jest bardzo dużo utworów, które nie zasługują na zapomnienie i które warto wydobyć, nadać im nowe +życie+. Są to utworzy pisane m.in. przez więźniów Rakowieckiej. Kiedy zbierałam materiał do scenariusza, ogarniało mnie ogromne wzruszenie i poczucie, że możemy się stale uczyć od autorów tych pieśni. Możemy brać od nich i czerpać moc ducha, ponieważ w żadnym innym miejscu sacrum z profanum nie styka się tak mocno, jak w Boże Narodzenie w więzieniu na Rakowieckiej" - powiedziała prezes Fundacji Sztafeta Anna Żochowska  

"Pomimo tej okropnej rzeczywistości i bólu związanego z okrutnym traktowaniem więźniów, nie doprowadziło to do złamania u nich podstawowego poczucia miłości bliźniego i tego, co więźniowie mieli w sercach. Oni byli silni duchem w tak straszliwych warunkach - podkreśliła. 

Podczas koncertu zagrano m.in. "Kolędę mokotowską" - utwór opisany we wspomnieniach Stanisława Krupy ps. Nita, żołnierza Batalionu Zośka, więźnia Rakowieckiej, polską kolędę z Powstania Styczniowego - "Wigilię na Syberii", kolędę powstańczą - "Żołnierz drogą maszerował" i "Modlitwę Armii Krajowej". 

Udział w wydarzeniu wzięli byli więźniowie Rakowieckiej oraz ich rodziny, m.in. Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rtm. Witolda Pileckiego. Obecni byli także ks. Stanisław Małkowski oraz b. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.  

Uroczystość była współorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, Fundację Sztafeta i Teatr Muzyczny Od Czapy.


(PAP)

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook