Jedynie prawda jest ciekawa


Kobiety – skąd one się wzięły?

09.03.2018
venus
Kobiety – skąd one się wzięły?

Czy zastanawialiście się, skąd się wzięło słowo „kobieta”? Odpowiedź może Was zaskoczyć!

Kobieta – niby normalne słowo, powszechnie dziś używane, określające osobę płci żeńskiej. Ale czy zawsze oznaczało to samo?  


Etymolodzy pierwotne znaczenie wywodzą od słowa „kob”, czyli chlew. Zaskakujące? Otóż współczesne rozumienie słowa kobieta istnieje od stosunkowo niedawna. W średniowieczu przedstawicielkę płci żeńskiej określało się białogłową. Słowo to pochodzi od białego nakrycia głowy, które nosiły wówczas zamężne kobiety. W języku staropolskim istnieje również słowo niewiasta. Według przekonań niektórych oznacza ono „tę, co nie wie”. Jednak feministki mogą być spokojne – tłumaczenie to uznane jest za nieprawdziwe. W rzeczywistości słowo to oznacza niewiedzę otoczenia, a nie samej niewiasty. Określało się tak bowiem synową/bratową, jako osobę „nieznaną” dla rodziny męża owej niewiasty, która dopiero wchodzi do rodziny. 

Powstanie określenia „kobieta” datuje się na wiek XVI i było ono wówczas pejoratywne. Jak już wspomniano, pierwszy człon „kob” pochodzić ma od chlewu, pracą przy którym zajmowały się niegdyś właśnie kobiety. 

Istnieją również inne teorie. Brzmienie słowa „kobieta” przyrównuje się nierzadko do kobyły, czyli samicy konia. Mogło być również używane w stosunku do kobiet upadłych, nierządnic. Profesor Jan Miodek natomiast przypisuje pochodzenie królowej Bonie i zapożyczeniu z dialektu toskańskiego – conbitta miało oznaczać „istotę, która lubi się przytulać”. Teoria ta wydaje się znacznie bardziej sympatyczna:) A Wam, która się podoba?

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook