Jedynie prawda jest ciekawa


Kłócą się o kłódki

14.12.2011

W Rzymie wybuchł spór o kłódki, przyczepiane od kilku lat przez zakochanych na moście Milvio. Ku oburzeniu zwolenników tej nowej tradycji, władze dzielnicy postanowiły je usunąć; burmistrz chce poradzić się autora powieści, która zwyczaj ten wylansowała.

Zwyczaj przyczepiania kłódek na Ponte Milvio zrodził się w 2006 roku, a jego korzenie są literacko-filmowe. Opisany został w opublikowanej wówczas książce "Tylko ciebie chcę", której autorem jest Federico Moccia. Wkrótce potem powieść została zekranizowana i od tego momentu zakochani zaczęli masowo przyczepiać kłódki do latarni na tym moście nad Tybrem w północnej części włoskiej stolicy.

W tej chwili kłódek jest już tak dużo, że zdaniem władz XX dzielnicy przypominają szpetną górę złomu. Dlatego postanowiono je stamtąd usunąć, tak jak niedawno zdjęto je z Mostu Świętego Anioła i kilku innych zabytków, gdzie również się pojawiły.

Spór stał się tak ożywiony, a protesty tak stanowcze, że głos zabrał burmistrz Wiecznego Miasta Gianni Alemanno.

- Szanuję decyzję rady dzielnicy - przyznał burmistrz, ale wyraził zarazem opinię, że w tej sprawie powinien wypowiedzieć się pisarz Federico Moccia, który modę na przyczepianie kłódek miłości wylansował.

Wywołany do odpowiedzi autor bestsellerów z ostatnich lat oświadczył w wypowiedzi dla agencji Ansa, że kłódki były znakiem romantycznych marzeń niektórych i że ludzie z całego świata przyjeżdżają na most miłości, by je zobaczyć.

Podkreślił też, że kiedy napisał powieść "Tylko ciebie chcę", nie sądził, że tysiące młodych ludzi wezmą przykład z jej bohaterów. - Nie myślałem, że książka i film mogą mieć taką siłę oddziaływania - wyznał pisarz.

Federico Moccia pójdzie w środę na Ponte Milvio z burmistrzem Alemanno, by zastanowić się, czy jest jakieś rozwiązanie sporu o kłódki miłości. Przeciwko próbie ich usunięcia zmobilizowała się społeczność internautów, którzy z różnych stron świata protestują przeciwko tej decyzji.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook