Jedynie prawda jest ciekawa


Kicz z Klimta

20.02.2012

Najbardziej kiczowaty przedmiot ozdobiony motywem z obrazów Gustava Klimta poszukiwany! Taką kampanię rozpoczęła grupa wiedeńskich muzeów poświęconych historii miasta. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin najbardziej znanego austriackiego malarza.

Muzea wiedeńskie zapraszają od poniedziałku internautów do nadsyłania przykładów najgorszego klimtowskiego kiczu na specjalnie w tym celu utworzony profil na Facebooku "Worst of Klimt". Mają być to przedmioty najokropniejsze lub najbardziej absurdalne. 

Organizatorzy podkreślają, że najlepsze - czyli najkoszmarniejsze - przedmioty i gadżety staną się eksponatami poświęconej Klimtowi wystawy, której otwarcie zaplanowano na 16 maja.

Za nadesłanie zdjęć obiektów, które wzbudzą największe kontrowersje i dyskusje lub uznanie wśród użytkowników Facebooka, dziesięć osób dostanie nagrody w postaci wycieczki i zwiedzania wystawy z przewodnikiem.

Na zdjęciach na stronie www.facebook.com/WienMuseum można zobaczyć banalne pierścionki, zegarki, breloczki, parasolki, szale, portfele, sukienki, bransoletki, torby na zakupy, filiżanki i talerzyki deserowe ozdobione reprodukcjami obrazów Klimta i sprzedawane w charakterze suwenirów nie tylko w stolicy Austrii, lecz także w sklepach na całym świecie. 

Z osobliwszych przejawów klimtomanii nadesłano już zdjęcia saksofonu i kondomu ze spiralnymi motywami z "Drzewa Życia" z Pałacu Stocleta w Brukseli i zdjęcia... tartinek a la Klimt, wykorzystujących wzory pojawiające się w jego obrazach.

Wiedeński erudyta część płaszczyzny swoich kompozycji w dekoracyjny sposób wypełniał geometrycznymi wzorami, przetwarzając charakterystyczne elementy historycznych dzieł i stylów. W ten sposób dodatkowo wnosił symboliczne treści do swoich obrazów.

Wiedeńskie Muzeum Narodowe w Belwederze Górnym, mające największą kolekcję dzieł Klimta na świecie, w związku z rocznicą szykuje poświęconą mu wystawę, która będzie się koncentrować na znaczeniu ideowym każdego z wystawianych obrazów oraz na recepcji jego twórczości po nasze czasy. Wystawa zostanie otwarta 12 lipca i potrwa do 6 stycznia przyszłego roku.

Fenomen artystyczny, jakim stał się Klimt nie tylko w historii sztuki, ale także w kulturze masowej i historii, odzwierciedlają rekordowe ceny jego dzieł. Pierwszy portret Adeli Bloch-Bauer z 1907 roku, kupiony w 2006 roku przez Ronalda Laudera za 135 mln dolarów, stał się jednym z najdroższych obrazów na świecie.

PAP
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook