Jedynie prawda jest ciekawa


Kazimierz Wielki doczekał się tablicy na UJ

12.05.2014

Fundator dzisiejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego, król Kazimierz Wielki, ma swoją pamiątkową tablicę w krakowskim Collegium Novum. Uroczystego odsłonięcia dokonano w poniedziałek z okazji przypadającej tego dnia 650. rocznicy założenia uczelni.

Nową tablicę autorstwa prof. Jerzego Nowakowskiego z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych wmurowano po lewej stronie wejścia do siedziby władz uniwersyteckich. Przedstawia ona medalion z wyobrażeniem głowy króla, wykonany według podobizny z nagrobka monarchy, znajdującego się w Katedrze Wawelskiej. U dołu umieszczono dwie tarcze herbowe z godłem państwa i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na tablicy widnieją dwie daty: 1364 i 2014 oraz napis po łacinie: "Casimiro Regi Poloniae Fundatori Universitatis Universitas Studii Generalis Cracoviensis" (czyli "Kazimierzowi Wielkiemu królowi Polski, fundatorowi Uniwersytetu - Uniwersytet Krakowski - Studium Generale").

Tablicę odsłonił obecny rektor UJ, prof. Wojciech Nowak w towarzystwie byłych i obecnych przedstawicieli władz najstarszej polskiej uczelni. Rektor zaznaczył, że to właśnie dzięki Kazimierzowi Wielkiemu "koło" dziejów uczelni "zaczęło się kręcić i kręci się do tej pory". Podczas odsłonięcia chór akademicki UJ odśpiewał międzynarodowy studencki hymn "Gaudeamus igitur".

Tuż obok nowej tablicy, po prawej stronie od wejścia do budynku, istnieje już od 1974 roku podobna tablica upamiętniająca odnowicielkę krakowskiej uczelni, królową Jadwigę Andegaweńską.

Pomysłodawca tablicy dla Kazimierza Wielkiego, były rektor UJ, prof. Franciszek Ziejka, zauważył w czasie ceremonii, że w Collegium Novum warto by jeszcze w przyszłości w podobny sposób uhonorować króla Władysława Jagiełłę. To właśnie za jego panowania uniwersytet wznowił działalność po latach przerwy.

Kazimierz Wielki wydał 12 maja 1364 roku dokument fundacyjny Studium Generale - jak wówczas oficjalnie nazywano uniwersytet w Krakowie. Rozpoczął on działalność faktycznie nie wcześniej niż w 1367 r. i składał się z trzech tylko wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. Na utworzenie czwartego, najbardziej prestiżowego - teologii, papież Urban V nie wyraził zgody.

Po śmierci Kazimierza Wielkiego uniwersytet zawiesił faktycznie swoją działalność aż do 1400 roku, kiedy to król Władysław Jagiełło, dzięki osobistej darowiźnie królowej Jadwigi, odnowił uczelnię.

PAP, lz

[fot: PAP/Stanisław Rozpędzik]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook