Jedynie prawda jest ciekawa


Kapsuły czasu Centrum „Nie lękajcie się!"

10.12.2013

Dokument opisujący historię Centrum, monety i gazety zamknięto w miedzianych tubach, które umieszczono dziś w kapsułach czasu budowanego w Łagiewnikach Centrum „Nie lękajcie się!”

- W dwóch specjalnie przygotowanych miedzianych tubach, które zamknięto w kapsułach, znalazły się gazety codzienne (dwa wydania „Dziennika Polskiego” i jeden numer „Gościa Niedzielnego), monety (obiegowe i kolekcjonerskie) oraz przepięknie kaligrafowane dokumenty opisujące historię Centrum oraz idee budowy – informuje Piotr Sionko z Centrum „Nie lękajcie się!”.

– Wśród przedmiotów pojawiły się dary przekazane przez kard. Stanisława Dziwisza, m.in. pamiątkowe złote medale papieskie: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka, a także medal Metropolity Krakowskiego. Cenne dary ofiarowali także architekt Centrum Andrzej Mikulski a także towarzysząca przez lata Ojcu Świętemu – siostra Tobiana Sobótka, która przekazała swój różaniec – wylicza Sionko.

W dokumencie wymienione są nazwiska inicjatorów budowy Centrum i jego budowniczych. Wspomina się, że dotychczas koszt budowy wyniósł 134 308 215 zł a początek prac był finansowany z honorariów za książkę kard. Stanisława Dziwisza „Świadectwo”.

- Niech w tym miejscu ludzie oddają chwałę Miłosiernemu Bogu. Niech służy ono promowaniu godności osoby ludzkiej. Niech promienieje ewangelicznymi wartościami dobra, miłości, pojednania, nadziei i pokoju, którym przekonujące świadectwo dał bł. Jan Paweł II – czytamy w dokumencie.

W minioną środę na wieży Centrum „Nie lękajcie się!” zamontowano krzyż. Zarówno pod nim, jak i pod krucyfiksem na kościele umieszczone są kapsuły czasu. Umieszczanie w nich pamiątek z lat, w których wznoszone są nowe obiekty sakralne są wielowiekową tradycją. Mają w ten sposób przypominać potomnym historię i okoliczności, w których powstawały.

Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” zostało erygowane 2 stycznia 2006 r. przez  kard. Stanisława Dziwisza, metropolitę krakowskiego. Celem Centrum jest w szczególności: upowszechnianie i twórcze rozwijanie nauczania Jana Pawła II, promowanie duchowości, kultury, tradycji związanej z dziedzictwem papieża Polaka poprzez wspieranie oraz inicjowanie działań, które temu służą.

W ramach Centrum funkcjonują: Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Sanktuarium bł. Jana Pawła II, Centrum Wolontariatu, Szkoła Nowej Ewangelizacji „Sursum Corda”, Szkoła Modlitwy Jana Pawła II, Ruch modlitewny „Adoremus”, Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Jana Pawła II w Krakowie.

KAI

[FOTO: milosierdzie.pl]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook