Jedynie prawda jest ciekawa


Jezioro Bystrzyckie - jak w filmie o agencie 007

06.07.2013

Powiat wałbrzyski latem kusi turystów różnymi atrakcjami: w gminie Walim to przede wszystkim wiele zabytków, wojenne sztolnie oraz możliwość niewymagających wycieczek górskich. Bazę noclegową tworzą najliczniejsze w powiecie gospodarstwa agroturystyczne.

W rozmowie z PAP rzecznik prasowy powiatu wałbrzyskiego Mateusz Mykytyszyn szczególnie poleca wyprawę nad jezioro Bystrzyckie, bo zbudowana tam w latach 1911-1914 tama robi wrażenie podobne do tej z filmu o Jamesie Bondzie. "Co prawda w tym jeziorze zaporowym nie można się kąpać, bo to teren wodonośny, ale uprawianie sportów wodnych jest dopuszczalne" - dodał Mykytyszyn.
Spacerując po Górach Sowich nie można ominąć malowniczego, średniowiecznego zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, który zbudowali świdniccy Piastowie. Jeśli na Wielką Sowę będziemy wchodzić z drugiej strony tego pasma to koniecznie warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie walimskich sztolni z czasów II wojny światowej.
"Zauważamy, że coraz więcej osób pasjonuje się tajemnicami z czasów wojny. Sztolnie cieszą się powodzeniem, podobnie jak siedziba sztabu generalnego dla Hitlera budowana w czasie wojny w Jaworniku" - powiedział Mykytyszyn.
Trasy zarówno rowerowe jak i szlaki piesze w całej gminie Walim są oznakowane i utwardzone, zatem do Parku Krajobrazowego Gór Sowich można się wybrać bez własnej mapy. W rezerwacie przyrody uwagę zwracają dwie wyjątkowe lipy: ta w Walimiu ma 230 lat, 22 metry i rozpiętość gałęzi powyżej 20 m. Drugi pomnik przyrody na Zamku Grodno w Zagórzu jest o 30 lat starszy i imponuje obwodem 660 centymetrów.
Trzecia, tym razem żelazna lipa, bo odlana z żeliwa w 1856 r. to pomnik upamiętniający, że król Fryderyk II przypiął tam konia, gdy po bitwie pod Burkatowem odpoczywał pod oberżą blisko sto lat wcześniej.
Burza zniszczyła prawdziwe prawie dwustoletnie drzewo, które nazywano lipą Fryderyka II lub lipą pokoju. Dlatego w hucie Anna odlany został pomnik w kształcie lipy, który obecnie można podziwiać we wsi Polesie.
"Warto zajrzeć do wielu zabytkowych kościołów, a najstarsze z nich wybudowano w XVI wieku. Dla miłośników motoryzacji atrakcją będzie przejazd malowniczymi trasami rajdu Karkonoskiego, gdzie na tzw. patelni, czyli niebezpiecznym fragmencie trasy, odsłonięto tablicę poświęconą pamięci zmarłych polskich rajdowców: Maranowi Bublewiczowi i Januszowi Kuligowi" - dodał Mykytyszyn.
Powiat wałbrzyski to obszar terytorialnie nawiązujący do średniowiecznego księstwa świdnicko-jaworskiego, dlatego nie brakuje tam zabytków sakralnych i historycznych z tego okresu.
Gdy ziemie te były administrowane przez Niemców to okolice Gór Sowich i takich popularnych miejscowości jak Rzeczka, Walim, Zagórze Śląskie terytorialnie należały do powiatu (Landkreis Waldenburg). Był to okres największego rozwoju przemysłowego dla tych terenów.
Podczas II wojny światowej intensywnie drążono i budowano tutaj sztolnie i bunkry, które miały stać się twierdzą dla sztabu Adolfa Hitlera. Prac nie zakończono, ale wciąż pojawiają się pogłoski o tym, że w sztolniach mają być ukryte dzieła sztuki tak licznie rabowane przez hitlerowców m.in. bursztynowa komnata. W sztolniach więźniowie produkowali również uzbrojenie.
W okresie PRL Walim słynął z produkcji przemysłu włókienniczego, lecz po upadłości zakładów pracy lokalne władze postawiły na rozwój turystyki.

PAP/run

fot. wikipedia

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook