Jedynie prawda jest ciekawa


"Jeż swój zwierz"

25.08.2014

Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Agro-Group z Białegostoku prowadzi akcję edukacyjną na temat jeży. Zwierzęta te są pod całkowitą ochroną.

Do kwietnia 2016 r. w pięciu województwach (podlaskim, podkarpackim, dolnośląskim, śląskim i mazowieckim) oraz odbywać się będą ekologiczne lekcje w szkołach oraz na Uniwersytetach Trzeciego Wieku na temat jeży. Ma z nich skorzystać 16 tys. uczniów. Zainteresowane szkoły mogą zgłaszać swój udział w projekcie. Wszyscy szukający pomocy w postępowaniu z chorym czy rannym jeżem mogą natomiast dzwonić na numer ogólnopolskiego konsultacyjnego pogotowia jeżowego: 505140960 - poinformowano w poniedziałek w Białymstoku na konferencji prasowej inaugurującej projekt.

Do około stu tysięcy działkowców trafią plakaty ze wszystkimi podstawowymi informacjami na temat jeży. Zostaną też przygotowane specjalne instruktaże dla lekarzy weterynarii o tym, jak postępować z chorymi lub rannymi jeżami, gdyż - jak podkreślają organizatorzy kampanii - wiedza w społeczeństwie na ten temat jest bardzo mała. Edukacją zostaną też objęci pracownicy zajmujący się zielenią w miastach - poinformowała Barbara Kuprel-Poźniak ze stowarzyszenia Agro-Group.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, Lech Magrel podkreślił, że takiej kampanii jeszcze w regionie nie było i jest to cenna inicjatywa, bo wiele osób spotyka w swoim otoczeniu jeże, a nie wie jak się z nimi obchodzić. Taka edukacja jest więc w jego ocenie bardzo potrzebna.

Wiele osób jest błędnie przekonanych, że jeże żywią się owocami lub warzywami. Jeże tymczasem nie jedzą jabłek, nie piją też krowiego mleka, bo nie trawią zawartej w nim laktozy i warto o tym wiedzieć, by nie szkodzić jeżom, gdy zawitają na nasze podwórko - podkreślił Jerzy Zembrowski ze współuczestniczącego w kampanii Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży Nasze Jeże z Białegostoku.

Zembrowski mówił, że jeż to "trudne zwierzę", żyjące specyficznie, samotnie wędrujące, ale bardzo pożyteczne. Jeże są aktywne w nocy, wtedy również żerują. W dzień śpią. Żywią się mięsem, zjadają gryzonie, pająki, chrząszcze, robaki, ślimaki, płazy, gady, ale też padlinę. Przyczyniają się do oczyszczania otoczenia człowieka. Bytują na skrajach lasów, na ich obrzeżach, a nie w samych lasach. Potrzebują zarośli, by schronić się przed ich naturalnymi wrogami, którymi są psy, lisy, kuny czy borsuki. Lubią opuszczone ruiny, stare sady. Nie lubią natomiast terenów podmokłych czy roślinności iglastej.

W Polsce występują dwa gatunki jeży: wschodnioeuropejski i zachodnioeuropejski. Różnią się ubarwieniem. Wschodnioeuropejski jest szaro-czarny, zachodnioeuropejski brązowo-czarny. Są one pod całkowitą ochroną. Nie wolno ich płoszyć, chwytać, zabijać, sprzedawać. Gdy zwierzę jest ranne, po udzieleniu mu pomocy przez weterynarza, należy je odwieźć w bezpieczne miejsce najbliższe temu, gdzie jeż został znaleziony.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że jeże giną często wskutek działalności człowieka, np. potrącane przez samochody czy od wykładanych trucizn na gryzonie i ślimaki, czy przy wypalaniu traw, wpadają też do studzienek czy wykopów, giną pod kosiarkami, padają ofiarą chuliganów.

Zembrowski podkreślał, że jest niewielu weterynarzy w Polsce, którzy wiedzą, jak pomóc choremu czy rannemu jeżowi. Podkreślił, że w kraju od wielu lat nie ukazują się nowe publikacje prezentujące gatunek i służące popularyzacji wiedzy o jeżach. Kampania ma pomóc uzupełnić te braki w powszechnej wiedzy.

Kampania "Jeż swój zwierz" będzie kosztować 690 tys. zł. 90 proc. z tej kwoty to pieniądze z tzw. funduszy norweskich. Reszta to wkład własny organizacji, które ją prowadzą. W kampanii oprócz Agro-Group uczestniczą również Stowarzyszenie Ekoskop z Rzeszowa, Fundacja Ekologiczna Arka z Bielska-Białej, Fundacja EkoRozwoju z Wrocławia oraz Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej z Płocka.

Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. fundusze norweskie i fundusze EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do UE oraz z jednoczesnym wejściem Polski do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE, Islandia, Liechtenstein, Norwegia).

PAP

[FOTO: freeimages]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook