Jedynie prawda jest ciekawa


Jesień w lesie nie jest nudna

12.10.2013

Kilkadziesiąt gatunków drzew i ich owoców mogli zobaczyć uczestnicy "Święta drzewa" zorganizowanego w sobotę w arboretum w Kudypach pod Olsztynem. Leśnicy opowiadali o różnych gatunkach drzew i krzewów i starali się przekonać gości, że jesień w lesie nie jest nudna.

Uczestnicy "Święta drzewa" w arboretum w Kudypach mogli zobaczyć gatunki pospolite i powszechnie znane jak klon, dąb czy jarzębiny ale też zobaczyć np. mało znanego derenia, którego owoce doskonale nadają się na nalewki, aralie czy egzotyczne odmiany orzechów (turecki, mandżurski).

Jak powiedział jeden z leśników, egzotyczne gatunki drzew już po pierwszych tegorocznych przymrozkach straciły wszystkie liście, które opadły zanim zdążyły zżółknąć.

Leśnicy starali się przekazać uczestnikom spotkania (były to osoby starsze i rodziny z dziećmi, w sumie ok. 60 osób), że jesień w lesie nie musi być nudna i smutna. Zainteresowanie wśród zwiedzających zrobiło z pozoru mało reprezentacyjne o tej porze roku drzewo szerokolistnej magnolii. Jej opadłe ciemne liście okazały się tak grube i mięsiste, że aż trudno je było przerwać. Jak powiedział jeden z leśników, w Azji w liście tego typu zawija się jedzenie.

Arboretum w Kudypach pod Olsztynem utworzono w 1989 roku. Co roku odwiedza to miejsce ok. 12 tys. ludzi, z roku na rok ta liczba rośnie. Arboretum kilka razy w roku organizuje otwarte imprezy, a za poszerzanie kolekcji dendrologicznej leśnicy otrzymali w tym roku nagrodę "Czarodziejskiego Drzewa".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

26.09
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook