Jedynie prawda jest ciekawa


Jarmark św. Dominika w Gdańsku rusza w ostatnią sobotę lipca

16.07.2013

Prawie tysiąc stoisk handlowych stanie na ulicach zabytkowego centrum Gdańska podczas rozpoczynającego się 28 lipca Jarmarku św. Dominika. Wystawcy, oprócz Polski, pochodzić będą z 9 krajów. Jarmark odbędzie się po raz 753. i potrwa trzy tygodnie.

"To jedna z największych tego typu imprez ulicznych w Europie" - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej poświęconej programowi Jarmarku św. Dominika zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski.

Powierzchnia handlowa jarmarku wyniesie 41 tysięcy metrów kwadratowych. Do Gdańska, oprócz krajowych sprzedawców, przyjadą wystawcy z Białorusi, Egiptu, Hiszpanii, Indii, Kanady, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Węgier.

Największy procent (32 proc.) jarmarkowych kramów zajmować będą rzemieślnicy, stoiska artystyczne stanowić będą 22 proc. powierzchni, a jedna piąta przypadnie kolekcjonerom.

Po raz pierwszy na Jarmarku św. Dominika odbędzie się Świętomięs Polski. Nazwa tej imprezy, której celem będzie przekonywanie, że jedzenie mięsa jest zdrowe, odwołuje się do ludowej, nieistniejącej tradycji mięsopustu (ostatki), czyli ostatnich dni karnawału.

Tradycyjnie na Jarmark św. Dominika złożą się też liczne koncerty muzyczne i inne wydarzenia kulturalne. Podczas imprezy wystąpią m.in. Urszula, Plastic, Warsaw Afrobeat Orchestra, Maja Kleszcz&Incarnations, Kim Novak i Vavamuffin. Odbędą się także plenerowe koncerty klasycznej i operowej, XV Festiwal Carillonowy oraz kabareton.

Dla młodych widzów przygotowano Bajkowisko, czyli przedstawienia teatrów dziecięcych. Codziennie o godz. 12.12 na przedprożu Ratusza Głównego Miasta ubrany w historyczny kostium trębacz odgrywać będzie publiczności hejnał Jarmarku św. Dominika.

Na Długim Targu stanie Piętnasta Brama Gdańska. Będzie ona wyposażona w mechanizm liczący przechodzący przez nią osoby oraz wyświetlacz pokazujący aktualny wynik. Przejście co tysięcznego przechodnia będzie honorowane fanfarami. Jarmarkową bramę zaprojektował i wykonał gdański rzeźbiarz Adam Stachowicz.

Z okazji jarmarku Poczta Polska przygotowała specjalną kartkę pocztową oraz stempel okolicznościowy.

Jarmark św. Dominika zakończy się 18 sierpnia.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z całej Europy. Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku.

W ubiegłym roku Jarmark św. Dominika odwiedziło sześć milionów osób. W opinii krajowych turystów jarmark jest jednym ze znaków rozpoznawczych Gdańska po morzu, Neptunie, plaży i Starówce.

PAP, lz

[fot: CCWikimedia/Brosen]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook