Jedynie prawda jest ciekawa


Japończyk pozwał telewizję. Zobacz za co!

27.06.2013

Japoński emeryt, czując się ofiarą "nadmiernego stresu emocjonalnego" z powodu przeładowania programów publicznej telewizji obcymi słowami, pozwał do sądu nadawcę, oskarżając NHK o używanie niezrozumiałego języka - poinformował w czwartek jego adwokat.

71-letni Hoji Takahashi domaga się 1,4 mln jenów (12 tys. euro) odszkodowania za nadmierne korzystanie przez NHK z zapożyczonych słów w miejsce ich japońskich odpowiedników. Twierdzi, że telewizja łamie artykuł kodeksu cywilnego, który mówi, że ludzie są finansowo odpowiedzialni za naruszanie praw innych do wolności i bezpieczeństwa.

"Mój klient uważa, że Japonia jest zbyt zamerykanizowana" - powiedział jego adwokat Mutsuo Miyata. - Wierzy, że kraj właśnie staje się amerykańską prowincją".

Japoński język jest nadzwyczaj bogaty, ale Japończycy lubią wyciągać z obcych słowników terminy, których używają w innowacyjny sposób. Zmieniają nie tylko ich wymowę, przystosowując ją do japońskiego zapisu - sylabariusza, w którym pojedyncze znaki reprezentują całe sylaby, a nie pojedyncze głoski. Często zmieniają również ich znaczenie. Już zjaponizowane słowa stają się niezrozumiałe dla kogoś, kto słyszy je po raz pierwszy. Angielskie "trouble" (kłopot, problem) zmienił się w japońskim w "toraburu", a "computer" - w "conpyutaa".

Są również neologizmy brzmiące podobnie do angielskiego, których sens umyka ludziom posługującym się od dziecka angielskim: "sumaho" to skrócona nazwa smartfonu.

Takahashi jest członkiem stowarzyszenia obrony języka japońskiego. Postanowił wnieść sprawę do sądu, ponieważ NHK wciąż ignorowała jego skargi - wyjaśnił adwokat, dodając, że nie chodzi jedynie o obronę języka, ale także o kulturę Japonii, jej politykę i gospodarkę.

"Osobiście uważam, że pozew jest śmieszny, ale przynajmniej kieruje uwagę na sam problem" - powiedział profesor Makoto Yamazaki z narodowego Instytutu Języka Japońskiego i Lingwistyki. Według niego od początku lat 2000. rośnie presja na japoński rząd i media, by powściągnąć stosowanie zapożyczeń. "W porządku, jeśli ludzie w tej samej firmie czy tej samej grupie ich używają, ale kiedy podchwycone zostaje to przez media, robi się problem", ponieważ wielu ludziom, zwłaszcza powyżej pewnego wieku, trudno jest zrozumieć takie zapożyczenia – dodał. Zalew obcych słów w japońskim już jest problemem dostrzeganym również przez ministerstwo oświaty.

NHK wstrzymała się od komentarza, twierdząc, że jeszcze nie otrzymała pisma z sądu.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook