Jedynie prawda jest ciekawa


Jak pomóc pszczołom aby przetrwały?

13.06.2013

Ponad 200 gatunkom pszczół dziko żyjących grozi wyginięcie. Aby pomóc im przetrwać, wystarczy stosować kilka prostych zasad, np. nie palić suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin - przypominają organizatorzy III edycji programu pomagania pszczołom.

Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół, nie tylko miodnych, ale też dziko żyjących oraz na ich znaczenie dla nas i środowiska naturalnego.

Większość opracowań na temat wymierania pszczół dotyczy pszczoły miodnej, która produkuje miód, wosk i kit pszczeli. I choć jej znaczenie dla człowieka, środowiska i gospodarki jest niepodważalne, to często zapomina się, że wokół nas żyją dziesiątki gatunków innych pszczołowatych, które są w równym stopniu zagrożone wyginięciem i również bardzo potrzebne – przypominają pomysłodawcy programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

W Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół dziko żyjących. Niemal połowa z nich znajduje się na tzw. czerwonej liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Należą tu m.in. porobnica murarka, zadrzechnia fioletowa czy trzmiel zmienny. "Niektóre z nich, jak np. obrostka murarka, już niestety w Polsce nie występują, a liczba zagrożonych gatunków stale się powiększa. Dzieje się tak w związku z coraz większą degradacją środowiska naturalnego" - powiedziała ekspert programu dr Anna Krzysztofiak z Wigierskiego Parku Narodowego.

Specjalistka przypomniała, że wszystkie pszczoły zapylają ok. 80 proc. roślin kwiatowych na ziemi, w tym drzewa owocowe czy rzepak. Nawet jeśli drzewa owocowe mogą rodzić owoce w rezultacie samozapylenia, to plon jest wtedy mniejszy i gorszej jakości - zaznaczyła dr Krzysztofiak.

Aby skutecznie pomagać pszczołom organizatorzy kampanii, chcą w tym roku położyć większy nacisk na działania skierowane do najmłodszego pokolenia. W tym celu przygotowali program edukacyjny Akademia Przyjaciół Pszczół dla dzieci spędzających lato w mieście i uczęszczających na wakacyjne zajęcia dodatkowe.

Na stronie internetowej kampanii (www.pomagamypszczołom.pl) zamieszczono listę z pięcioma prostymi zasadami, do których należy się stosować, by pomóc ochronić pszczoły.

Po pierwsze, nie można wypalać traw oraz spalać suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin. "W suchych łodygach i kwiatostanach zimują często pszczoły dziko żyjące, zarówno postaci dorosłe, jak i poczwarki, a nawet larwy. Gdy je spalimy, owady zginą. Wypalanie traw szkodzi również dlatego, że wczesną wiosną trzmiele zakładają gniazda w norkach opuszczonych przez gryzonie. A gdy zginie nawet jedna samica to zabraknie całej rodziny trzmieli, która pod koniec wiosny mogłaby liczyć nawet kilkaset osobników" – wyjaśniła dr Krzysztofiak.

Po drugie, warto pozostawić w ogródku jeden na wpół dziki zakątek, którego nie uprawiamy intensywnie, nie przekopujemy, nie wyrywamy chwastów, nie uprzątamy po zimie. "Dzięki temu pszczoły dziko żyjące będą miały gdzie zimować i będą mogły zakładać w ziemi gniazda. One się przyzwyczajają do tego miejsca" - powiedziała entomolog.

Trzecim ważnym działaniem jest zwiększanie szans pszczołowatych na wychowanie potomstwa poprzez budowę sztucznych gniazd. Ponadto powinno się stosować naturalne nawozy oraz środki ochrony roślin, a także uprawiać tylko te rośliny, które nie znajdują się na liście gatunków inwazyjnych.

Punktem kulminacyjnym III edycji programu będą pierwsze obchody Wielkiego Dnia Pszczół (8 sierpnia). Do udziału w nim organizatorzy zachęcają placówki oświatowe z całej Polski. Tegoroczna edycja kampanii ma też filar naukowy. W jej ramach po raz pierwszy w Polsce zostanie przeprowadzone pilotażowe badanie zagęszczenia pszczół, które ma pomóc ocenić, w jaki sposób czynniki środowiskowe mogą wpływać na liczebność pszczołowatych. Metodologię badania opracowali dr Anna i dr Lech Krzysztofiakowie z Wigierskiego Parku Narodowego, członkowie Stowarzyszenia "Człowiek i Przyroda" razem z tegorocznym partnerem merytorycznym – Fundacją Nasza Ziemia. Współorganizatorem programu jest producent oleju rzepakowego "Kujawski".

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook