Jedynie prawda jest ciekawa


Jak spędzić bezpieczne wakacje? Kilka rad dla urlopowiczów

28.06.2013

Zacznijmy urlop od jazdy samochodem. Nie spieszmy się, niech już sama jazda będzie dla nas wypoczynkiem - apelują do kierowców przed sezonem urlopowym policjanci. Tym, którzy będą wypoczywali nad wodą, funkcjonariusze przypominają, by nie kąpać się po alkoholu.

Piątek jest ostatnim dniem roku szkolnego. Od soboty zaczyna się sezon urlopowy. Tym, którzy na wypoczynek wybiorą się samochodami, policjanci przypominają, że nie ma po co się spieszyć.

"Nie możemy wsiadać za kierownicę i nerwowo patrzeć na zegarek, wyznaczać sobie terminów. Jedźmy wolniej, bezpieczniej, spóźnijmy się parę minut, ale dojedźmy cało. Jazda samochodem ma być dla nas frajdą, przyjemnością, wypoczynkiem. Nie dostarczajmy swoją brawurą dodatkowych emocji pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego" - powiedział w piątek podkom. Jarosław Gnatowski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Samochód musi być przygotowany do dłuższej drogi. Sprawne technicznie powinny być szczególnie systemy wpływające na bezpieczeństwo - hamulce, układ kierowniczy i światła. "Zerknijmy, czy mamy aktualne badania techniczne. Upewnijmy się, czy mamy aktualne ubezpieczenie OC, żebyśmy w trakcie kontroli nie byli zdziwieni" - powiedział Gnatowski.

Podkreślił, że sam pojazd nie gwarantuje bezpieczeństwa. "Gwarancją bezpieczeństwa również będzie trzeźwy i wypoczęty kierowca. Oczywiście trzeźwość to numer jeden - nie wsiadajmy na podwójnym gazie za kierownicę, ale pamiętajmy o naszych cechach psychomotorycznych - nie każdy dobrze czuje się w dalekiej trasie" - podkreślił.

Policjanci przypominają, że co dwie-trzy godziny należy obowiązkowo zrobić sobie co najmniej 15 minut przerwy. "Jeśli będziemy jechali w upale, musimy wziąć pod uwagę, że nasze zachowanie za kierownicą będzie zupełnie inne. Niejednokrotnie rozważmy nawet możliwość przenocowania i kontynuacji jazdy następnego dnia" - powiedział Gnatowski.

Drogówka przypomina, że wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy, a dzieci - jechać w fotelikach. Policjanci zwracają też uwagę na rzeczy pozostawione luzem w aucie. "W momencie gwałtownego hamowania, wypadku czy wręcz dachowania wszystkie butelki, laptopty, aparaty fotograficzne itd. zamieniają się w pociski, które zrobią nam krzywdę" - ostrzega Gnatowski.

Policjanci podkreślają, że w sezonie wakacyjnym urlopowicze mogą natknąć się na korki na drogach do popularnych kurortów. Ostrzegają, że próba nadrobienia czasu straconego w korku może być niebezpieczna, a brawurowo jeżdżący kierowcy muszą wziąć pod uwagę spotkanie z policjantem. "Dla nas to nie jest sezon urlopowy. Ze zdwojoną energią będziemy przyglądali się tym, którzy takie wykroczenia popełniają" - powiedział Gnatowski.

Policja zapowiada, że nie będzie pobłażania dla tych, którzy usiedli za kierownicą po alkoholu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

Mł. insp. Krzysztof Hajdas z wydziału prasowego KGP przypomniał z kolei, że każdy, kto wypoczywa nad wodą, powinien pamiętać, że należy się kąpać się tylko w miejscach, gdzie jest ratownik, i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. "Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomagają utrzymać się na wodzie" - przypomniał.

Policjanci apelują też, by wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu, pamiętać, że trzeba stopniowo zmoczyć ciało i przyzwyczaić się do niższej temperatury, co pozwoli uniknąć szoku termicznego. "Pływając na materacach trzymajmy się blisko brzegu i nie wypływajmy nimi na środek jeziora. Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami, pamiętajmy o założeniu kapoka, a wypływając w dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody" - podkreślił Hajdas.

Policja przypomina też, że skrajną nieodpowiedzialnością jest pozostawienie w upale, w samochodzie z zamkniętymi oknami dziecka lub zwierzęcia.

Jeśli ktoś wybiera się na wakacje zorganizowaną grupą albo wysyła dzieci na kolonie, jak co roku może poprosić o sprawdzenie autokaru i kierowcy przez policję lub inspekcję transportu drogowego. Tylko na Mazowszu w minione wakacje inspekcja transportu drogowego sprawdziła 167 autobusów, co skończyło się wystawieniem 28 mandatów na łączną sumę 6 tys. zł i zatrzymaniem pięciu dowodów rejestracyjnych. Od piątku w Warszawie działa punkt kontrolny na parkingu przy Torwarze. W Radomiu od poniedziałku autokary będzie można sprawdzić przy uniwersytecie na ul. Mierzejewskiego.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook