Jedynie prawda jest ciekawa


Istnieją geny odpowiedzialne za naukę

02.08.2012

Uniwersytet stanowy Florydy odnalazł geny, które są odpowiedzialne za uzdolnienia matematyczne. Badania wykazały jednak, że geny gwarantują tylko połowę sukcesu. Resztę stanowi ciężka praca.

Kevin Beaver wraz z innymi naukowcami z Uniwersytetu stanowego Florydy opublikował badania, w których odnalazł markery genetyczne związane z osiągnięciami edukacyjnymi. Młodzi ludzie, który posiadają trzy typy genów - DAT1, DRD2 i DRD4 - częściej kończą szkołę i idą na studia, niż osoby, które ich nie posiadają. Geny te są zaangażowane w regulację działania dopaminy w mózgu i zostały powiązane w badaniach z inteligencją, uwagą i poziomem motywacji.

W ostatnich latach rośnie liczba badań, które dają możliwość poznania działania kolejnych genów. Zespół naukowców z londyńskiego King's College, części Uniwersytetu Londyńskiego, zbadał modyfikacje DNA niekorzystnie wpływające na zdolności matematyczne. Dzieci, posiadające 10 lub więcej ryzykownych genów, dwa razy częściej nie radziły sobie z zadaniami, niż ich koledzy nieobarczeni nimi.

W innym eksperymencie naukowcy Dan Dediu i Robert Ladd ze szkockiego Uniwersytetu w Edynburgu dowiedli, że istnieją dwa geny odpowiedzialne za rozwój mózgu, które ułatwiają uczenie się języków tonalnych, takich jak chiński.

Jednak naukowcy przestrzegają przed przypisywaniem tylko kilku genom decydującej roli w skomplikowanych zachowaniach ludzkich, takich jak uczenie się. Autorzy badań potwierdzają to. - Na zdolności matematyczne wpływa wiele genów, każdy w małym stopniu - pisze Sophia Docherty z zespołu londyńskiego. - Także środowisko życia ma spory wpływ na nie. Dzieci, które mają nieuporządkowanych rodziców i chaotyczny dom rodzinny, osiągały słabsze wyniki pomimo pozytywnych genów. Badania Beavera wykazały, że geny są odpowiedzialne za zdolności tylko w 50 procentach.

To sprawia że wiele zależy od ciężkiej pracy i wytrwałości dzieci oraz ich mobilizacji i wsparcia rodziców, a nawet od przekonań. Inne badania przeprowadzone przez psychologa Carola Dwecka na Uniwersytecie w Stanfordzie wykazały, że osoby wierzące w to, że inteligencja nie jest ustalona w genach i możliwy jest jej wzrost dzięki ciężkiej pracy, osiągały lepsze wyniki niż osoby posiadające odmienną opinię.

sv, PAP, Money.pl

[Fot. PAP/Darek Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook