Jedynie prawda jest ciekawa


Powstała Izba Tradycji komunikacji miejskiej na Śląsku

10.10.2013

Ostatni autobus marki ikarus, należący do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu, zjechał w czwartek z trasy. Wysłużone autobusy i inne przedmioty związane z komunikacją miejską można teraz oglądać w Izbie Tradycji firmy w Będzinie.

Produkowane od lat 70. ubiegłego wieku na Węgrzech ikarusy przez wiele lat należały do najpopularniejszych pojazdów w komunikacji miejskiej w Polsce. Choć nie są już produkowane od ponad 10 lat, nadal wożą pasażerów w niektórych polskich miastach. PKM Sosnowiec - największy przewoźnik obsługujący linie autobusowe w aglomeracji katowickiej - jeszcze dwa lata temu miał ich 60, czyli czwartą część całej floty.

Jak mówił w czwartek prezes PKM Marek Pikuła, od tego czasu wozy tego typu nie były już remontowane i stopniowo wycofywano je z ruchu. Według bazy danych prowadzonej przez miłośników komunikacji miejskiej z Wojewódzkiego Portalu Komunikacyjnego, przez sosnowiecki PKM od jego powstania w 1997 r. przewinęło się łącznie ponad 220 ikarusów.

Zdaniem szefa organizującego komunikację miejską w regionie Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP Romana Urbańczyka, ostatnie ikarusy powinny zniknąć ze stałych linii w aglomeracji w ciągu najbliższych dwóch lat. Wciąż kilkanaście z nich używa PKM Gliwice (to wozy bliższe dawnym wersjom - z manualną skrzynią biegów i harmonijkowymi drzwiami), a ponad 20 jeździ też w PKM Katowice (głównie z automatycznymi skrzyniami biegów i drzwiami płatowymi).

Jeszcze na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku, gdy cały region obsługiwało Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Katowicach, ikarusy model 280 (przegubowe) i 260 (krótkie) stanowiły trzon liczącej kilkaset pojazdów floty tej firmy. Po raz pierwszy na Śląsku pojawiły się w 1974 r.

Ostatni z tych wozów w PKM Sosnowiec, wyprodukowany w 1987 r. Ikarus 280.26 o numerze bocznym 214, oficjalnie zjechał z trasy w czwartek rano. Wcześniej kursował na liniach 635 i 175. Przejechał łącznie ponad 2 mln km. Ostatnią tzw. naprawę główną przeszedł w 2005 r.

Zdaniem Urbańczyka, ikarusy były dobrymi wozami. Choć miały wysoką podłogę - były pojemne i łatwe w naprawach; wiele z nich jeździło dłużej niż inne, późniejsze pojazdy.

Kierowcy PKM Sosnowiec nie żałują jednak pożegnania z ikarusami. "Nie ma co żałować. Nowsze autobusy łatwiej się prowadzi, płynniej, bez biegów. Cieszę się, że nie ma ich już na zajezdni i idąc do pracy nie muszę myśleć: znowu mogę trafić na ikarusa" - mówił dziennikarzom Mariusz Drabczyk, który m.in. starymi ikarusami przejeździł dziesięć lat.

Czwartkowe pożegnanie z wozami tej marki w PKM Sosnowiec połączono z dniem otwartym dawnej zajezdni w Będzinie. Jak powiedział dyrektor ds. technicznych firmy Piotr Drabek, regularna zajezdnia działała tam do 2007 r., a zakład remontowy - do 2012 r. Teraz rozwijana będzie izba tradycji PKM - m.in. z dawnymi autobusami.

Na razie izba dysponuje czterema takimi wozami. To jelcz RTO 043 (czyli tzw. "ogórek") z 1974 r., jelcz M11 z 1988 r., ikarus 260 z 1985 r. i ikarus - pogotowie techniczne z 1981 r. Wszystkie są sprawne i w stanie zbliżonym do oryginalnego (są np. wyposażone w miękkie siedzenia z dermy). Firma remontuje trzy kolejne autobusy, m.in. ikarusa w wersji turystycznej z 1970 r.

"Docelowo tych autobusów będzie siedem - wszystkie w standardzie pojazdu zabytkowego. Nie będą to tylko eksponaty - będą w pełni sprawne i na chodzie. Np. naszego jelcza RTO kupiliśmy od

jelczańskich zakładów samochodowych, gdzie miał zostać zniszczony. Jest w ciągłej eksploatacji od 1974 r. - odremontowaliśmy go i ciągle okazjonalnie użytkujemy. To nas różni od wielu muzeów" - podkreślił Drabek.

Prócz autobusów w izbie tradycji można obejrzeć m.in. wyposażenie dawnych warsztatów, historyczne tablice kierunkowe, bilety, kasowniki, stare katalogi części zamiennych czy instrukcje serwisowe (również po węgiersku). Kolekcję uzupełniają m.in. dawne mundury pracowników komunikacji, kompletna kabina kierowcy ikarusa i prezentacja multimedialna. Izbę można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook