Jedynie prawda jest ciekawa


Hejnał na nowych trąbkach

13.08.2012

Dwie nowe trąbki otrzymali w poniedziałek hejnaliści z wieży mariackiej w Krakowie. Instrumenty zastąpiły wieloletni, zużyty już sprzęt.

Nowe trąbki odebrał z rąk z prezydenta Krakowa komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej Ryszard Gaczoł. Wręczenie odbyło się na placu przed Kościołem Mariackim.

Prezydent miasta zwrócił uwagę, że orkiestra, która gra melodię dla najszerszej publiczności, powinna mieć sprzęt dobrej jakości, "aby dźwięk był bardziej dźwięczny" - i takie są trąbki, które zastąpiły wysłużone instrumenty. Trąbki, na prośbę urzędu miasta, wybrali hejnaliści. Zostały zakupione w krakowskim sklepie muzycznym, są produkcji niemieckiej.

Gaczoł przypomniał, że hejnał od 1873 r. grają funkcjonariusze straży pożarnej Krakowie. Trębacze grają nie tylko hejnał, ale też inne pieśni. W każdą pierwszą sobotę miesiąca o 21.37 - w godzinie śmierci Jana Pawła II - odgrywana jest "Barka", a w maju i październiku - pieśni maryjne. Ponadto melodie z wieży mariackiej uświetniają różne uroczystości w mieście.

Komendant miejski przekazał prezydentowi miasta 17-letnią trąbkę, która - jak wyjaśnił - towarzyszyła wielu uroczystościom, "podkreślając charakter miasta Krakowa". Otrzymany instrument prezydent przeznaczy na licytację. Dochód z niej będzie przekazany Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Po poświęceniu nowych trąbek przez księdza archiprezbitera bazyliki mariackiej, instrumenty przejął dowódca hejnalistów Leszek Buczak. Następnie, na specjalnym podnośniku-dźwigu, dowódca wyjechał na wieżę, aby osobiście wręczyć je hejnalistom.

"Takiego hejnału, takiej wieży, która się nigdy na dobre nie spaliła i na której żywy człowiek przez całą dobę, co godzinę, gra, nie ma nigdzie na świecie. Hejnał gra jedyny na świecie oddział hejnalistów i trębaczy wieżowych" - mówił podczas uroczystości honorowy hejnalista Leszek Mazan.

Przypomniał również, że hejnał mariacki jest melodią węgierską, przyjechał do Polski wraz z węgierskim winem; grany jest przez polskiego hejnalistę, na niemieckiej trąbce. "Niech to będzie symbolem europejskiej integracji" - powiedział honorowy hejnalista.

Pierwsze udokumentowane wzmianki o zagranym w Krakowie hejnale pochodzą z 1392 r. Hejnał rozbrzmiewa w cztery strony świata, co godzinę. Pierwszy raz, na południe - w stronę Wawelu, dla króla. Drugi raz, na zachód - w stronę magistratu, dla burmistrza. Trzeci raz, na północ - w stronę Barbakanu, dla przybywających do miasta gości. Czwarty raz, na wschód - w kierunku Małego Rynku, dla komendanta straży pożarnej.

Hejnalistami jest siedmiu zawodowych strażaków. Służba każdego z nich trwa 24 godziny. Trębacz, aby wejść na wieżę, musi pokonać 239 schodów, co trwa średnio dwie i pół minuty.

ll, PAP

[Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook