Jedynie prawda jest ciekawa


Gigantyczne graffiti powstanie w Gdańsku

13.06.2014

Zwycięzców konkursu wyłoni profesjonalne jury, któremu przewodniczył będzie prof. ASP Piotr Józefowicz.

Grafitti na ścianie o powierzchni ponad 260 m kw. ma powstać w piątek w Gdańsku w ramach finału konkursu graffiti "Wiem - nie niszczę, tworzę"! W akcji ma wziąć udział około stu uczniów gimnazjów i szkół średnich z Trójmiasta. Malowanie ma trwać ok. 10 godzin.

Pomysłodawca akcji, Mikołaj Jurkowski z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku powiedział PAP, że graffiti powstanie na murze przy ul. Wyzwolenia 41 A, pomiędzy ulicami Góreckiego i Jana Długosza w Nowym Porcie.

Tłumaczy, że celem konkursu jest promocja sztuki graffiti w Gdańsku oraz przekonanie młodych ludzi do twórczości legalnej i rozbudzenie w nich poczucia odpowiedzialności za przestrzeń publiczną i jej jakość. Uważa, że "w Gdańsku jest dużo napisów i rysunków malowanych sprayem, które szpecą przestrzeń publiczną". "Uznaliśmy, że dobrym pomysłem będzie stworzenie grafficiarzom możliwości tworzenia w miejscu, gdzie graffiti, o przemyślanej formie i treści, wyglądać będzie atrakcyjnie i estetycznie" - wyjaśnił.

W konkursie wpłynęły prace od ok. 150 osób. Ok. stu z nich wykona je na murze. Dowolny był temat projektu. "Nie chcę narzucać im tematu, chcę się od nich dowiedzieć, co sądzą o świecie i pozwalam im na pokazanie tych tematów" - tłumaczy. Jurkowski powiedział, że "prace są głosem młodych ludzi o przestrzeni publicznej". Zaznaczył, że w pracach obecny jest Gdańsk oraz symbole i treści związane z miastem. Są też np. przysłowia, cytaty z różnych bajek, ale też motywy z kultury japońskiej.

Zwycięzców konkursu wyłoni profesjonalne jury, któremu przewodniczył będzie prof. ASP Piotr Józefowicz. W jury zasiądzie m.in. Mariusz Waras, znany artysta street-artowy, grafik i projektant.

To już szósta edycja konkursu graffiti "Wiem - nie niszczę, tworzę"! Efektem poprzednich edycji są graffiti w Gdańsku: w przejściu podziemnym przy Centrum Handlowym ETC na Zaspie, w tunelu na skrzyżowaniu ulic Długie Ogrody i Podwale Przedmiejskie, w przejściu podziemnym przy ulicy Startowej przy Parku im. Jana Pawła II na Zaspie oraz na murze przy ul. Starowiślnej i Jana Długosza.

W ramach projektu "Wiem - nie niszczę, tworzę"! organizowane są też cykliczne warsztaty, których celem jest m.in. pokazanie, że "graffiti może być sztuką z prawdziwego zdarzenia". Najbliższe warsztaty mają się odbyć pod koniec czerwca w Gdańsku.

Organizatorami konkursu są CSW Łaźnia, Straż Miejska oraz z Gimnazjum nr 20 im. Hanzy. Projekt realizowany jest w ramach projektu Rewitalizacji Nowego Portu w Gdańsku.

PAP/EPA

fot. freeimages.com

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook