Jedynie prawda jest ciekawa


Gęś godna pomnika

08.09.2012

Gęś kołudzka owsiana biała, wyhodowana w ośrodku badawczym w Kołudzie Wielkiej (woj. kujawsko-pomorskie), została urzędowo uznana za rasę. Z okazji 50-lecia hodowli ptak doczekał się także pomnika z brązu.

Dokument Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, urzędowo potwierdzający, że gęś kołudzka jest rasą hodowlaną, ogłosił wiceszef tego resortu, Tadeusz Nalewajk, podczas dwudniowej konferencji naukowej, która uświetniła jubileusz półwiecza prac hodowlanych w Kołudzie Wielkiej. "Jest to zgoda na prowadzenie przez Krajową Radę Drobiarstwa - Izbę Gospodarczą w Warszawie księgi dla gęsi białych kołudzkich, ród W-11 i ród W-33" - tłumaczył Nalewajk.

Z Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej koło Inowrocławia, utworzonego w 1946 roku, pochodzi obecnie materiał genetyczny ponad 97 proc. gęsi hodowanych w kraju. Decyzja o uznaniu gęsi kołudzkiej za odrębną rasę jest zwieńczeniem prowadzonych od 50 lat badań.

"W 1962 roku gęś biała włoska trafiła do Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej, pod baczne oko ówczesnego dyrektora i jego małżonki, docentów Krystyny i Kazimierza Bielińskich, animatorów naszej przyszłej pracy badawczej i hodowlanej. Pierwsze prace naukowe, wydane około 1964 roku, koncentrowały się wokół przydatności gęsi białej włoskiej do hodowli, zarówno fermowej, jak i przyzagrodowej" - przypomniała dr Halina Bielińska, wicedyrektor Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego - Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej.

Wcześniej bez powodzenia próbowano rozwijać hodowlę gęsi sprowadzonych z ZSRR. Tuszki tych ptaków był jednak słabej jakości i po dwóch latach próby te zostały zaniechane.

Co roku zakład eksportuje ponad 20 tys. ton gęsich tuszek i zapotrzebowanie na gęsinę ciągle rośnie. W przyszłym roku ośrodek w Kołudzie planuje rozbudowę wylęgarni, co pozwoli zwiększyć moce produkcyjne z 260 tys. piskląt do poziomu 400 tys.

"Przez te 50 lat, dzięki pracy całego zespołu z Kołudy, dokonał się ogromny postęp w dziedzinie hodowli gęsi. Wystarczy przypomnieć, że wówczas średnia nieśność gęsi to było ok. 12 piskląt rocznie, a obecnie - około 50. Sama nazwa handlowa +gęś owsiana+ bierze się stąd, że w wyniku krzyżowania rodu żeńskiego, bardziej nieśnego, oraz rodu męskiego, bardziej mięsnego, powstał mieszaniec i on w ostatnich trzech tygodniach tuczenia ma podawany do woli owies i to powoduje, że smak tej gęsiny jest fantastyczny" - tłumaczył Eugeniusz Kłopotek, dyrektor Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej, poseł PSL.

Z okazji jubileuszu hodowli gęś doczekała się w Kołudzie własnego pomnika z brązu. Figurę zaprojektował i wykonał prof. Jerzy Nowakowski z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który wyznał, że było to poważne wyzwanie, gdyż wierne odwzorowanie ptaka wymagało czasochłonnego poznawania jej anatomii i zachowań.

ansa/PAP

[fot.www.koludawielka.com.pl]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook