Jedynie prawda jest ciekawa


Gdynia Główna po remoncie za 40 mln zł

06.06.2012

Oddano do użytku kolejowy Dworzec Gdynia Główna. Remont kosztował ponad 40 mln zł i trwał blisko dwa lata. Przebudowa prowadzona była pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

Rzecznik prasowy Grupy PKP Łukasz Kurpiewski powiedział, że zabytkowy dworzec gruntownie odnowiono, by przywrócić historyczny charakter obiektu i wprowadzić jednocześnie rozwiązania zapewniające nowoczesne standardy obsługi podróżnych. Wyremontowano budynek dworca dalekobieżnego wraz z łącznikiem, czyli kolumnadą między dworcem PKP a dworcem SKM.

Wymieniono wszystkie instalacje wewnętrzne, tj. instalacje elektryczne, teletechniczne, wentylacyjne i kanalizacyjne. Zostały zainstalowane nowoczesne systemy bezpieczeństwa, przeciwpożarowe i monitoringu. Na dworcu wykonano nowy system informacji wizualnej i dynamicznej.

Do dyspozycji podróżnych na dworcu będzie sześć kas biletowych PKP Intercity, jedna  kasa PKP SKM i dwie kasy Przewozów Regionalnych, a także informacja kolejowa.

Dworzec został w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowano sześć wind osobowych i podjazd dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich przy wejściu głównym, powstały też ścieżki dla osób niewidomych. Na dworcu jest również kasa z obniżonym blatem.

Atrakcją dworca jest stylowy fotoplastykon, w którym można obejrzeć historię gdyńskiej kolei oraz filmową i fotograficzną dokumentację zakończonej modernizacji.

Przebudowa dworca prowadzona była pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. W ramach prac m.in. odtworzono pierwotne malowanie elewacji i wnętrza budynku, wymieniono i zrekonstruowano wszystkie okna i drzwi, odnowiono posadzki i okładziny kamienne, uzupełniono gzymsy i balustrady.

W czasie prac w sali restauracyjnej odkryto fragmenty fresków, które są dziełem sopockiej szkoły malarskiej prof. Juliusza Gizbert-Studnickiego. Przedstawiają mapy oraz mitologiczne motywy dotyczące podróży, nawigacji i geografii. Malowidła stropu ukazują niebo ze znakami zodiaku i gwiazdozbiorami.

Odnowiono również ozdobne obudowy lamp, boazerie kamienne i elementy drewnianego wystroju. Odrestaurowano niedostępne dotąd dla pasażerów pomieszczenia na poziomie -1. Teraz znajdują się tam dodatkowe poczekalnie dla pasażerów, skrytki bagażowe i toalety.

Wykonawcą prac budowlanych było konsorcjum firm: Mostostal Warszawa i Acciona Infraestructuras. Przebudowa dworca kosztowała ponad 40 mln zł. Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W ramach realizacji programu modernizacji dworców kolejowych do 2013 r. PKP SA planują wydać na ten cel prawie 1 mld zł (z funduszy unijnych, budżetu państwa i własnego).

Jak poinformował Kurpiewski, zmodernizowano już ponad 50 dworców, a ponad 30 jest w trakcie remontu. "W Polsce mamy ok. tysiąca dworców i chcielibyśmy sukcesywnie jak najwięcej wyremontować" - wyjaśnił. Dodał, że jeszcze w tym roku rozpocznie się remont dworca PKP Gdańsk Główny. Zmodernizowane dworce mają być także miejscami spotkań i spędzania wolnego czasu, oferującymi usługi komercyjne, rozrywkowe, biurowe, hotelowe i restauracyjne.


PAP
fot. pkp.pl

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook