Jedynie prawda jest ciekawa


Francuski film "120 uderzeń serca" laureatem

23.10.2017
campillo
Francuski film "120 uderzeń serca" laureatem

Francuski dramat "120 uderzeń serca", w reżyserii Robina Campillo, wygrał zakończony w sobotę 11. All About Freedom Festival (AAFF), organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Nazwisko laureata zostało ogłoszone podczas gali zakończenia festiwalu.

Nagrodzony film opowiada o aktywistach działających w latach 90. we Francji na rzecz osób chorych na AIDS. Reżyserem filmu jest Robin Campillo (ur. 1962) francuski scenarzysta i reżyser filmowy o marokańskich korzeniach.

W imieniu nieobecnego na uroczystości twórcy Nagrodę AAFF w wysokości 30 tysięcy zł, ufundowaną przez prezydenta Gdańska, odebrał konsul honorowy Francji w Gdańsku Alain Mompert.

"Bardzo cieszę się z tej nagrody, bo to Gdańsk jest miejscem, w którym zrodziła się Solidarność. Ten ruch inspiruje do dziś. Próbowałem w moim filmie pokazać aktywizm we Francji, nie chciałem jednak tworzyć filmu historycznego, a pokazać emocje, wszelkie sprzeczności, jakie występują w takich grupach. To było bardzo ważne dla mnie jako świadka tych działań" - powiedział Campillo w wyemitowanym podczas gali wideo.

"120 uderzeń serca" zostało docenione na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Zdobyło Grand Prix festiwalu - przyznawaną wybitnemu filmowi, który jednak nie otrzymał Złotej Palmy; obraz dostał też Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI).

O nagrodę AAFF dla reżysera filmu "najtrafniej odnoszącego się do aktualnych wyzwań, przed którymi stoi człowiek, i przyczynia się do zrozumienia wartości solidarności", oprócz "120 uderzeń serca", walczyły jeszcze cztery dzieła: "Łagodna" (reż. Siergiej Łoźnica), "W ułamku sekundy" (reż. Fatih Akin), "A Ciambra" (reż. Jonas Carpignano) oraz "Nie jestem twoim murzynem" (reż. Raoul Peck).

Filmy konkursowe oceniało jury w składzie: dziennikarka i felietonistka Agata Passent, krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski oraz reżyser filmowy i scenarzysta Tomasz Wasilewski.

Podczas jedenastej edycji festiwalu All About Freedom (Wszystko o wolności - PAP) pokazano ogółem 17 filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata. Dzieła pochodziły z 20 krajów m.in. Polski, Austrii, Belgii, Estonii, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Rosji a także spoza Europy - Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Kanady, Libanu, Maroka i USA. Wiele obrazów to koprodukcje kilku państw.

W trakcie AAFF w ogrodzie zimowym ECS zorganizowano także kilka koncertów, instalacji i performensów ruchowo-muzycznych, a także obchody Dnia Solidarności z Uchodźcami.

 

(PAP) autor: Robert Pietrzak

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook