Jedynie prawda jest ciekawa


Franciszkanie zbudowali największy żłóbek

24.12.2014

Poznańscy Franciszkanie zbudowali największy żłóbek w Polsce.


Z ponad 400 elementów składa się żłóbek, który poznańscy franciszkanie przygotowali w kościele przy pl. Bernardyńskim. Jak mówią, to największy, skonstruowany wewnątrz świątyni żłóbek w Polsce, zaś jego rozmiary "ukazują rangę świąt, które przeżywamy".

Franciszkanie nie wykluczają, że to też największa tego typu konstrukcja w całej Europie; żłóbek ma 27 metrów głębokości, 14 metrów szerokości i 16 metrów wysokości.

"Od lat szukamy większej konstrukcji, nie znaleźliśmy dotąd w Europie większego, budowanego w kościele żłóbka z elementami ruchomymi. Rozmiary tego dzieła ukazują rangę świąt, które przeżywamy. Przez ten rozmach chcemy pokazać, że dla nas Boże Narodzenie jest jednym z kluczowych elementów naszej duchowości, jako chrześcijan i synów św. Franciszka" - powiedział PAP rzecznik poznańskiej prowincji św. Franciszka z Asyżu o. Leonard Bielecki.

W tym roku żłóbek został wzbogacony o motywy i elementy związane z pustynią, są też pasterze, palące się ogniska i pasące się owieczki. Pojawił się też słoń, nawiązanie do Trzech Mędrców.
Prace budowlane przy instalacji żłóbka w kościele trwają miesiąc. Poprzedzają je tygodnie pracy w warsztacie nad konserwacją figur. Nad całą konstrukcją rozpościera się "niebo" z ponad 700 m b. materiału.

W żłóbku znajduje się ponad 400 elementów: począwszy od najmniejszych choinek, skończywszy na Świętej Rodzinie. Najstarsze, drewniane figury: aniołowie, Święta Rodzina i pasterze pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku, wykonane są w naturalnej skali.

Dzieło zakonników w poznańskiej świątyni rokrocznie ogląda nawet kilkanaście tysięcy osób.

tk/PAP

fot. PAP/Waldemar Deska

26.09
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook