Jedynie prawda jest ciekawa


Flisacy się nie zmówili

18.11.2011

Jak powiedziała Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prezes Urzędu uznała, że stosowane ujednolicenie cen za turystyczny spływ przełomem Dunajca przez Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich jest dopuszczalnym działaniem.

- Stowarzyszenie, ustalając wysokość opłat za spływ, spowodowało co prawda ograniczenie konkurencji cenowej pomiędzy zrzeszonymi flisakami, jednak działanie to jest proporcjonalne do osiąganych pozytywnych efektów na rynku. Przeważają one nad negatywnym skutkiem w postaci eliminacji konkurencji cenowej pomiędzy flisakami - wyjaśniła Cieloch.

Zdaniem UOKiK, działania Stowarzyszenia nie są przeszkodą w dostępie do tego rynku dla innych przedsiębiorców, jak również nie ograniczają flisakom możliwości tworzenia nowych stowarzyszeń świadczących tożsame usługi.

Z wyniku postępowania zadowoleni są flisacy. - Jesteśmy wdzięczni za wnikliwe przeanalizowanie naszej działalności. To pozwala nam spokojnie przygotować się do kolejnego sezonu - powiedział szef pienińskich flisaków, Jan Sienkiewicz.

Jednakowe ceny za spływ są ustalone przez zrzeszonych flisaków na początku każdego sezonu turystycznego, ale jak zaznaczył Sienkiewicz, "innego wyjścia nie ma". Wyjaśnił, że każdy z 500 czynnych na Dunajcu flisaków ma własną działalność gospodarczą i w świetle przepisów, każdy z nich powinien stosować swój indywidualny cennik. - Spowodowałaby to zamieszanie i niesprawne obsługiwanie turystów, a także narażałoby naszych gości na niebezpieczeństwo - podsumował.

Podstawą do wszczęcia postępowania w kwietniu, dotyczącego Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, które jako jedno z kilku podmiotów organizuje spływy przełomem Dunajca, była analiza cennika dostępnego na stronie internetowej, dokonana przez UOKiK.

Spływ przełomem Dunajca to największa atrakcja turystyczna Pienin. Każdego roku przełom Dunajca zwiedza ponad 250 tys. osób. Oprócz Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, spływy tratwami organizują m.in. słowaccy flisacy. Turyści mogą też skorzystać ze spływu pontonowego i kajakowego.

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich działa od 1934 r. Skupia ponad 900 osób, w tym 500 czynnych zawodowo flisaków. W sezonie turystycznym, trwającym od początku kwietnia do końca października, na Dunajcu pływa około 250 tratw flisackich.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook