Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra

26.10.2012

Lektura "Króla Maciusia Pierwszego" Korczaka w wykonaniu Anny Seniuk i dzieci, benefis aktorki Haliny Łabonarskiej, prezentacje z udziałem radiowych i filmowych lektorów - złożą się na ruszający w listopadzie w Poznaniu Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra.

Wydarzenie odbędzie się po raz dwunasty. 5 listopada festiwal zainauguruje czytanie „Króla Maciusia Pierwszego” z udziałem Anny Seniuk. Fragmenty książki Janusza Korczaka wraz z aktorką prezentować będą dzieci wybrane wcześniej w castingu. Casting trwać będzie niemal przez całą najbliższą sobotę w jednym z poznańskich kin.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej organizator festiwalu Przemysław Basiński, wydarzenie przygotowane zostało przy okazji ustanowionego przez Sejm Roku Janusza Korczaka.

- Chcemy zrobić wszystko, aby odnowić sztukę słowa, już od najmłodszych lat. Inną zaplanowaną przez nas rzeczą, która ma związek z Korczakiem, będą jego "Modlitwy ludzi, którzy się nie modlą", czytane przez Adama Woronowicza. Te niezwykłe, nieznane teksty przedstawi on w scenerii budynku Dworca Letniego PKP w Poznaniu – powiedział Basiński.

W trakcie festiwalu zaplanowano też m.in. lekturę „Kazań Sejmowych” ks. Piotra Skargi w interpretacji Olgierda Łukaszewicza i Henryka Talara. Wydarzenie to będzie miało miejsce 11 listopada w Auli AWF w Białej Podlaskiej. 25 listopada w Poznaniu zaplanowano „Galę Cytatów, Galę Lektorów” z udziałem najpopularniejszych polskich lektorów.

- Chcemy pokazać ludzi, których głosy słyszymy codziennie w radiu, telewizji, kinie. To głosy niezwykłe, które niełatwo znaleźć w teatrze – mateczniku słowa. Teksty w formie cytatów, wyłonione w plebiscycie współorganizowanym z redakcją Głosu Wielkopolskiego, czytać będą m.in. Maciej Gudowski, Jacek Brzostyński i Tomasz Knapik – powiedział Basiński.
Po raz dwunasty odbędzie się konkurs dla aktorów na interpretację tekstu biblijnego i klasycznego.

- Tym razem wprowadzamy nową, eksperymentalną formę występu. Zapraszamy uczestników konkursu do tego, by swoje recytacje nagrali i udostępnili w formie pliku wideo na naszej stronie internetowej. 30 listopada wyłonimy zwycięzcę – wyjaśnił organizator festiwalu.

W trakcie festiwalu Katarzyna Łaniewska czytać będzie w poznańskiej katedrze listy "Poznańskiej Piątki" – beatyfikowanych przez Jana Pawła II pięciu wychowanków salezjańskiego oratorium w Poznaniu, straconych w Dreźnie w 1942 roku za konspirację. Lektorzy poznańskich mediów zaprezentują „Starą baśń” Ignacego Jana Kraszewskiego. Festiwal zakończy 2 grudnia Benefis Mistrza Słowa – Haliny Łabonarskiej.

- To aktorka, która wystąpiła w kilkunastu prezentacjach Verba Sacra nie tylko w Polsce, ale i w Ameryce. Jej interpretacja jest zawsze wielkim przeżyciem dla odbiorcy. Benefis będzie okazją do opowieści o jej drodze artystycznej i duchowej, w programie znajdą się też recytacje z literatury polskiej i obcej – powiedział Basiński.

Verba Sacra to projekt artystyczno-naukowo-religijny poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej. Jego realizację rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych.

PAP/kop
[fot. ]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook