Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal Średniowiecznej Europy

15.08.2014

Pokazy średniowiecznej broni palnej i dawnych rzemiosł, a także walki wojów i rycerzy - to niektóre z atrakcji pierwszego Festiwalu Średniowiecznej Europy, który rozpocznie się jutro w Kamieniu Pomorskim (Zachodniopomorskie).

Do miasta zjeżdżają już rekonstruktorzy odtwarzający kulturę wczesnośredniowiecznych Słowian i Wikingów, późniejszych zakonów rycerskich m.in. joannitów i templariuszy i rycerzy ze schyłku epoki. Festiwal ma pokazywać jak zmieniało się życie podczas kilku średniowiecznych wieków.

Szczególnie ciekawie zapowiada się pokaz bombardierów, którzy będą strzelali z kopii dawnych hakownic, moździerzy i armaty - powiedział w piątek PAP Tomasz Andrzejewski z Centrum Słowian i Wikingów, które organizuje imprezę. W walce wręcz zmierzą się ze sobą wojowie i rycerze. "Interesujące będą także walki wojowników z różnych epok, które pokażą w praktyce różnice w wyposażeniu i sztuce wojennej na przestrzeni wieków" - dodał Andrzejewski.

Zaplanowano także bitwę jaką pod Kamieniem Pomorskim w XIII w. stoczył książę z dynastii Gryfitów Barnim I Dobry z brandenburczykami i joannitami.

"Widzowie obejrzą oczywiście walki, ale będą mogli także włożyć zbroję i poczuć się tak, jak średniowieczny rycerz" - powiedział Andrzejewski.

Znużeni wojennym zgiełkiem będą mogli odpocząć przy dźwiękach muzyki dawnej i średniowiecznej strawie. Rzemieślnicy pokażą także jak powstawały instrumenty muzyczne i jak przyrządzić smaczne podpłomyki. Będzie można poznać również tajniki zielarstwa, hafciarstwa czy filcowania. 

Dla śmiałków przewidziano konkurs łuczniczy, a dla niewiast konkurs na najpiękniejszy strój. Wszyscy będą mogli wziąć udział w grach i zabawach plebejskich.

W pierwszej edycji festiwalu, która potrwa dwa dni, ma wziąć udział około 150 rekonstruktorów. Impreza ma się odbywać cyklicznie.

"W Kamieniu Pomorskim, który był w średniowieczu ważnym ośrodkiem handlowym, chcemy zbudować skansen historyczny poświęcony okresowi od XIII do XV w." - powiedział Andrzejewski. "Powstanie tu 30 budynków, wśród których będzie m.in. karczma, młyn wodny, domek kata czy rotunda. Na jednej ulicy będzie można zobaczyć jak średniowieczna architektura, ale także życie dawnych ludzi ewoluowało przez ten czas" - dodał. Jak powiedział, pierwsza chata może powstać jeszcze w tym roku.

Jak powiedział Andrzejewski, średniowieczny skansen w Kamieniu Pomorskim będzie drugim po skansenie poświęconym kulturze wczesnośredniowiecznych Słowian i Wikingów w pobliskim Wolinie, który będzie kompleksowo pokazywał dawne życie.

Kamień Pomorski jest jednym z najstarszych miast Pomorza Zachodniego. Tutaj przenikały się wpływy słowiańskie, a później polskie, duńskie, brandenburskie, szwedzkie, a także pruskie. Dawniej Kamień Pomorski był stolicą księstwa i biskupstwa pomorskiego. Wśród dobrze zachowanych zabytków znajduje się niezwykle cenny zespół katedralny, który tworzy dziewięć budowli. Jedną z nich jest najstarsza i najcenniejsza budowla Pobrzeża Bałtyku romańsko-gotycka katedra z unikalnym wirydarzem i cennymi barokowymi organami.


PAP/kop
[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook