Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal kultury ludowej "Wszystkie mazurki świata"

20.04.2014

W poniedziałek rozpocznie się w Warszawie festiwal "Wszystkie Mazurki Świata". Podczas koncertów zabrzmi muzyka z terenów polskich, litewskich, białoruskich i ukraińskich.

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin polskiego badacza kultury ludowej. Z tej okazji publiczność festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" będzie mogła słuchać i tańczyć do utworów zebranych i zapisanych przez Kolberga, który zachował 10 tys. rodzimych melodii ludowych.

By odnaleźć muzyków wykonujących muzykę zgodnie z tradycją regionu, organizatorzy festiwalu przeprowadzili poszukiwania. Udało się nawiązać kontakty z zarówno starszymi wykonawcami, których gry uczyły ich matki i babki, jak i z zespołami złożonymi z młodszych osób uczących się od starych muzykantów lub odtwarzających tradycyjną muzykę z nagrań archiwalnych. Koncerty pod hasłem "Rzeczpospolita Kolberga" odbędą się w środę na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w czwartek i piątek w Centrum Artystycznym "Sen Pszczoły".

Według Jagny Knittel, zajmującej się promocją festiwalu, takich "autentycznych" wykonawców można jeszcze znaleźć w Wielkopolsce, na Podhalu, Huculszczyźnie, Polesiu ukraińskim i w Polsce centralnej, gdzie "jest jeszcze wielu muzykantów, skrzypków, harmonistów, bębnistów". "Są jednak miejsca, gdzie osób, które pamiętają dawne pieśni czy muzykę, już praktycznie nie ma albo są w bardzo podeszłym wieku. Tak jest np. na Kujawach. Podobnie jak nie ma już tradycyjnej muzyki Bojków czy Łemków albo muzyki żydowskiej z polskich wsi na Rzeszowszczyźnie" - mówiła PAP Knittel.

Na Kujawach, gdzie tradycja muzykowania nie przetrwała, Justyna Piernik wraz z zespołami Warszawa Wschodnia i Janusz Prusinowski Trio dokonała muzycznej rekonstrukcji. "Od wielu miesięcy trwają wyjazdy na Kujawy, spotkania z różnymi zespołami, wykonawcami, poszukiwania w archiwach, do których dostęp często nie jest prosty, analizowanie zapisków Kolberga, a wreszcie przyswajanie tej muzyki przez członków zespołów" - powiedziała Knittel. Muzyki z Wielkopolski i odtworzonych utworów z Kujaw będzie można posłuchać na koncercie środowym.

Podobny projekt odtwarzania muzyki zrealizowano na Suwalszczyźnie. Zrekonstruowane melodie regionu zostaną zaprezentowane w czwartek. Zagrają także zespoły z krain północno-wschodnich "Rzeczpospolitej Kolberga". Męska kompania wołoczebna z okolic Puszczy Knyszyńskiej wykona podlaskie pieśni. Dominika Czekun, Ludmiła Wostrikow i Jurij Kowalczuk zaśpiewają pieśni z Polesia ukraińskiego. Zagrają też kapele litewska Mindre i białoruska Kapela Na Taku.

Wydarzeniem festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" będzie piątkowy koncert prezentujący muzykę z Huculszczyny, Podola, Lubelszczyzny, Wołynia, Rzeszowszyzny, Słowacji i Podhala. Wystąpią na nim goście z Ukrainy: górale z Huculszczyzny oraz Susanna Karpenko z Kijowa z Sergiejem Ochrimczukiem i Maksimem Bereżniukiem, którzy odtworzą muzykę Łemków i Bojków, a Andrij Ljaszuk zagra na lirze i zaśpiewa pieśni dziadowskie z Wołynia i Podola. Publiczność usłyszy także zespół Zokopiany z Janem Karpielem Bułecką, orawskiego dudziarza Juraja Dufka, cymbalistę z Rzeszowszczyzny i kapelę Brodów, odtwarzającą muzykę żydowską z tego regionu.

Ci, którzy chcieliby nauczyć się gry lub śpiewu, będą mogli wziąć udział w warsztatach w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej. Odbędą się tam lekcje śpiewu mazurkowego, kurpiowskiego, wielkopolskiego, poleskiego i lubelskiego. Chętni będą mogli nauczyć się gry na bębenku, harmonii polskiej i skrzypcach. Zostaną zorganizowane także warsztaty gry na skrzypcach, którzy nigdy na tym instrumencie nie grali. Odbędą się też warsztaty basowania i sekundowania rzeszowskiego.

Tradycyjnie festiwal rozpocznie się drugiego dnia świąt wielkanocnych w kościele pokamedulskim w Lasku Bielańskim. W czasie mszy Mazurkowa Grupa Śpiewacza wykona pieśni wielkanocne, a po jej zakończeniu na placu przed świątynią będzie można zatańczyć mazurka, kujawiaka czy polkę. Do tańca zagra Janusz Prusinowski, który wraz z Kają Prusinowską i festiwalową publicznością będzie śpiewać w podziemiach kościoła pokamedulskiego.

Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata" potrwa do soboty.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. festivalmazurki.pl]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook