Jedynie prawda jest ciekawa


Europejski Zjazd Mensy. 450 geniuszy przyjechało do Krakowa

10.08.2016

Ok. 450 geniuszy z całego świata przyjechało do Krakowa na rozpoczynający się w środę Europejski Zjazd Mensy. Mensa to najstarsza i najbardziej znana organizacja, która skupia ludzi o wysokim ilorazie inteligencji.

Jak powiedział PAP jeden z organizatorów wydarzenia Konrad Mikułko, na Europejskim Zjeździe Mensy członkowie tego stowarzyszenia spotykają się po raz dziewiąty, a po raz pierwszy w Polsce. Podczas Zjazdu w Krakowie świętują także 70-lecie Mensy.

Najinteligentniejsi ludzie świata - głównie z Europy - mają być pod Wawelem do niedzieli. W tym czasie będą dyskutować, ale i zwiedzać najciekawsze zabytki i instytucje w mieście.

"Zjazd ma na celu integrację członków stowarzyszenia, wymianę międzykulturową i poznawanie kultury kraju, który jest organizatorem spotkania. Chodzi również o stworzenie platformy ułatwiającej wymianę doświadczeń w zakresie propagowania wiedzy o inteligencji" - wyjaśnił Mikułko.

Mensa International to najstarsza i najbardziej znana organizacja zrzeszająca osoby o najwyższym ilorazie inteligencji. Liczy ponad 120 tys. członków ze 100 krajów świata.

Krajowe oddziały Mensy istnieją w ponad 40 państwach. W Polsce stowarzyszenie liczy ponad 1,5 tys. aktywnych członków. Aby należeć do Mensy - mówił Mikułko - trzeba zdobyć odpowiednią liczbę punktów w teście IQ. Testy inteligencji mierzone są w trzech skalach, które jednak mają taką samą trudność. W Polsce, jak i wielu innych krajach, test Mensy jest wykonywany w międzynarodowej skali Cattella. Osoba, która chce przynależeć do elitarnej organizacji, musi zdobyć co najmniej 148 punktów w tej skali.

W USA testy inteligencji są mierzone w skali Wechslera - tam, by przynależeć do Mensy trzeba zdobyć 130 punktów; ten wynik jest równy 148 punktom w skali Cattella.

Testy IQ badają inteligencję abstrakcyjną, niezależną kulturowo. Test nie składa się z zadań językowych, ale obrazkowych - tak by równe szanse miały różne osoby, niezależnie od wykształcenia. Badanie uwzględnia też inne czynniki, np. wiek.

Mensa zrzesza zarówno osoby, które uważają się za tzw. "umysły ścisłe", jak i te postrzegające się jako "umysły humanistyczne".

Mikułko pytany przez PAP, czy najinteligentniejsi ludzie są "inni", odpowiedział, że rzeczywiście niektórzy z góry przypisują wyjątkowo inteligentnym osobom pewne cechy. "Myśli się, że np. są zapatrzeni w siebie albo odcięci od społeczeństwa i nie potrafią się odnaleźć. Ale mnie się wydaje, że to, jaki kto jest, zależy również od cech charakteru" - powiedział i dodał, że wysoki iloraz inteligencji jest potencjałem, który można wykorzystać.

Zadaniem Mensy jest tworzenie takiego środowiska, by bardzo inteligentni ludzie mogli rozwijać swój potencjał, aby wzajemnie się motywowali do działania. Organizacja propaguje także wiedzę o inteligencji.

Polska przystąpiła do Mensy w 1989 r.

 

wkt/PAP

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook