Jedynie prawda jest ciekawa


Pożegnaliśmy wybitnego fizyka, kosmologa i...gwiazdę popkultury

14.03.2018
stephen-hawking
Pożegnaliśmy wybitnego fizyka, kosmologa i...gwiazdę popkultury

Astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk - Stephen Hawking. Miał 76 lat.

Stephen Hawking przysłużył się społeczeństwu poświęcając ponad 40 lat pracy naukowej. Zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Początkowo sceptyk w kwestii istnienia czarnych dziur, ostatecznie opracował teoretyczny dowód na ich promieniowanie. Do tej pory nie przeprowadzono takiego dowodu. Był również współtwórca twierdzeń odnoszących się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności. 

Zmarł w Cambridge, mieście swojej macierzystej uczelni University of Cambridge, gdzie wykładał jako profesor matematyki i fizyki teoretycznej. 


Hawking został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego oraz Orderem Towarzyszy Honoru. Był członkiem Royal Society i Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures & Commerce. 

Był autorem wielu książek popularnonaukowych. “Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur” przez rekordowo długi czas była bestsellerem na liście British Sunday Times. 

Na stwardnienie zanikowe boczne Stephen Hawking zachorował w wieku 21 lat. O diagnozie dowiedział się tuż przed ślubem z Jane Wilde. Mimo, że lekarze dawali mu 2 do 3 lat życia, Stephen Hawking żył jeszcze pół wieku. 

Choroba postępowała i fizyk stopniowo tracił władanie we własnym ciele, które objęte zostało paraliżem. Z otoczeniem porozumiewał się za pomocą syntezatora mowy. 

Mimo choroby ciała, Hawking zachowywał wysoką sprawność intelektualną, pracując umysłowo do końca swoich dni. Martwiła go przyszłość ludzkości, był zwolennikiem przeniesienia się życia do przestrzeni kosmicznej. Sam planował lot w kosmos. W 2007 roku odbył lot w stanie nieważkości, stając się pierwszą sparaliżowaną osobą,m która tego dokonała. 

 Postać Hawkinga pojawiała się także w popkulturze - stał się bohaterem jednego z odcinków popularnej kreskówki amerykańskiej “The Simpson”, występując jako “najmądrzejszy człowiek na świecie”. Osobiście zagrał natomiast w serialu “Teoria wielkiego podrywu”. 

 Stephen Hawking odszedł od nas wczesnym rankiem 14 marca 2018 r. Przed śmiercią nawiązywał do problemów ochrony środowiska, potrzeby zjednoczenia ludzi, jako “obywateli świata”. Wzywał do działania i pracy naukowej.


MP/fot. Wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook