Jedynie prawda jest ciekawa


Drugi na świecie przeszczep tchawicy z laboratorium

13.01.2012

Szwedzcy chirurdzy przeszczepili choremu na raka 30-letniemu pacjentowi z Baltimore tchawicę wyhodowaną wcześniej w laboratorium z jego własnych komórek. To druga taka operacja na świecie i pierwsza u Amerykanina - informuje "New York Times".

Zabieg przeprowadzono już w listopadzie 2011 r., ale oficjalnie poinformowano o nim dopiero teraz, gdy lekarze byli już pewni, że wszystko jest w porządku. Operowany Christopher Lyles powrócił w środę do domu w stanie Maryland. W rozmowie z telefonicznej z NJT powiedział, że czuje się dobrze i jest wdzięczny za to, że otrzymał drugie życie. Chce wkrótce wrócić do pracy w departamencie obrony, gdzie jest zatrudniony jako inżynier elektryk.

Lyles był chory na raka tchawicy, który w chwili wykrycia rozrósł się do takich rozmiarów, że nie można było go usunąć. Jedyną nadzieją było wycięcie całej tchawicy i wszczepienie nowej. Podjął się tego dr Paolo Macchiarini, czołowy na świecie specjalista zajmujący inżynierią tkankową w Instytucie Karolinska w Sztokholmie.

Uczony wyhodował nową tchawicę z komórek macierzystych pobranych od Lylesa. Umieszczono je na matrycy w kształcie naturalnej tchawicy (sprężystej cewy stanowiącej przedłużenie krtani i zapewniającej dopływ powietrza do płuc). Następnie matrycę wstawiono do bioreaktora z pożywką, w którym obracała się ona jak kurczak na rożnie. Komórki macierzyste natychmiast zaczęły się rozmnażać i różnicować formując chrząstki tchawiczne.

Nową tchawicę, która powstała w bioreaktorze amerykańskiej firmy Harvard Bioscience w Massachusetts, można było wszczepić już po dwóch dniach. Połączono ją z krtanią i płucami (u swego dolnego końca dzieli się na oskrzela główne prawe i lewe). Całe przedsięwzięcie kosztowało 450 tys. dol.

Mieszkaniec Baltimore nie będzie musiał zażywać leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu, gdyż wszczepiony narząd zawiera wyłącznie jego własną tkankę. Nie można jednak wykluczyć, że zostanie on otorbiony przez organizm chorego, jak każda inna obca tkanka. Nie ma zatem pewności jak długo będzie funkcjonować tchawica z bioreaktora.

Alan O. Trounson, szef California Institute for Regenerative Medicine, twierdzi, że trzeba będzie jeszcze opracować takie metody hodowli narządów, które po ich przeszczepie zapobiegną również powstawaniu takich zewnętrznych osłon sztucznych narządów.

Na razie wyhodowano w laboratorium jedynie dwie tchawice. Wprawdzie dr Paolo Macchiarini przeprowadził już 12 operacji wszczepienia tego narządu, ale dziesięć z nich pozyskał ze zwłok. Wcześniejszy zabieg przeprowadził w lipcu 2011 r. u 36-letniego Andemariama Teklesenbeta Beyene'a. Pochodzący z Erytrei student geologii, który przebywał w Islandii, również chorował na raka tchawicy. Miał guza o rozmiarach piłki do golfa, którego nie można było inaczej usunąć, a mógł zablokować całą tchawicę.

Wtedy skany tchawicy przesłano do specjalistów University College w Londonie, którzy sporządzili ulegającą biodegradacji jej kopię oraz dwóch odchodzących od niej głównych oskrzeli, które mają identyczną budowę ściany jak tchawica. Matryca tchawicy powędrowała następnie do Sztokholmu, gdzie w kilku milionach jej porów umieszczono na pożywce komórki macierzyste pobrane ze szpiku kostnego Beyene'a. Komórki szybko zaczęły się rozmnażać i po dwóch dniach uformowała się nowa tchawica, zbudowana z własnych tkanek chorego.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook