Jedynie prawda jest ciekawa


Świetna wiadomość dla koneserów whisky – powrót „świętego graala”

12.10.2017
scotch
Świetna wiadomość dla koneserów whisky – powrót „świętego graala”

Jeden z wiodących producentów szkockiej whisky ogłosił, że zainwestuje 35 mln. funtów w zamknięte od 1983 roku destylarnie.

Wielu z nas szkocka whisky kojarzy się z elegancją, klasą i wyrobem najwyższej jakości. Co jednak tak naprawdę o niej wiemy?

Klasyczna szkocka whisky powstaje z destylacji zacieru zbożowego i jest poddawana dojrzewaniu w drewnianych (głównie dębowych) beczkach. Sposób powstawania różni ją od amerykańskiej whiskey, która produkowana jest z kukurydzy.

Nie każdy wie, że whisky tak naprawdę pochodzi z Irlandii – iryjscy mnisi pędzili jego pierwowzór aqua vitae  już w VII w. Do Szkocji trunek ten dotarł dwa wieki później. Natomiast współczesna nazwa whisky utrwaliła się dopiero w 1736 r.

Szkocki sposób destylacji różni się od irlandzkiego. Charakterystyczny dla „Scotch” smak i aromat pochodzi głównie ze szkockiej wyspy Islay. To właśnie na tej wyspie znajduje się jedna z najsłynniejszych szkockich destylarni – Port Ellen, założona w 1820 r. przez Johna Ramsaya. Od tego czasu przechodziła przez okresy większej i mniejszej aktywności, aż do 1983 roku, kiedy to została zamknięta. Mimo to, jej zasoby słodu wciąż są używane do produkcji whisky przez inne destylarnie na wyspie.

Miłośnicy szkockiej whisky mają powód do radości, gdyż słynna Port Ellen ma zostać na nowo otwarta. Oprócz niej, ponownie otwarta ma być - również niefunkcjonująca od 1983 roku - destylarnia Brora, leżąca w rejonach północnej Szkocji.

Butelka Port Ellen to „święty graal” w świecie whisky. Podobnie zresztą jak whisky z zamkniętej w tym samym czasie destylarni Brora. W nieczynne destylarnie aż 35 mln funtów zainwestować ma jeden z wiodących producentów szkockiej whisky. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości whisky single malt (z jednego rodzaju słodu) - eksport whisky bardzo dynamicznie rośnie, a szkoccy producenci nie nadążają z produkcją.

- Ta inwestycja to odpowiedź na sytuację na rynku whisky. Eksport whisky typu single malt bardzo dynamicznie rośnie. Z danych opublikowanych przez HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs) i Whisky Invest Direct wynika, że eksport szkockiej w pierwszym kwartale 2017 roku osiągnął najlepszy wynik od 2013 roku. Wolumen eksportu także poszedł w górę i wyniósł niecałe 73 miliony litrów czystego alkoholu, czyli 3,4 proc. więcej niż przed rokiem. – mówi Ronnie Routledge z firmy Stilnovisti zajmującej się inwestycjami w beczki whisky.

Wznowienie produkcji planowane jest na 2020 r. Obie destylarnie będą jednymi z najmniejszych w portfolio Diageo, a produkcja nie będzie przekraczać 800 tysięcy litrów rocznie. Przy destylarniach zaczną działać „visitors center”, które z pewnością będą licznie odwiedzane przez fanów tych marek.

Dr Nick Morgan z brytyjskiego producenta napojów alkoholowych Diageo, komentując to wydarzenie powiedział: „To wyjątkowy moment dla szkockiej whisky. Port Ellen i Brora to nazwy, które elektryzują miłośników whisky na całym świecie. Do tej pory niewiele osób miało okazję spróbować tych ekspresji, ponieważ są bardzo rzadkie. Cieszymy się więc, że będziemy mogli wyprodukować nowe bottlingi trafiając do szerszego grona odbiorców.”

 

MP

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook