Jedynie prawda jest ciekawa


Dogadali się w sprawie Daru Młodzieży

26.04.2012

Właścicielem, zarządcą i armatorem żaglowca "Dar Młodzieży" jest Akademia Morska w Gdyni - tej treści ugodę zawarli w czwartek przed sądem rektor akademii prof. Romuald Cwilewicz i wiceminister transportu budownictwa i gospodarki morskiej Anna Wypych-Namiotko.

W ten sposób zakończył się trwający od lat spór prawny między akademią - użytkującą "Białą Fregatę" od 1982 r., gdy została zbudowana i zastąpiła legendarny "Dar Pomorza", a Skarbem Państwa, który figurował w rejestrze okrętowym (to swoista księga wieczysta dla statków) jako właściciel żaglowca.

Strony uzgodniły, że Akademia będzie właścicielem, armatorem i zarządcą żaglowca, który - dla celów morskiego szkolenia młodzieży szkolnej i akademickiej - będzie też udostępniony m.in. Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie. Gdyńska Akademia zobowiązała się też do użytkowania "Daru Młodzieży" "aż do końca jego misji morskiej".

Taką ugodę podpisali w czwartek w sali sądu Wypych-Namiotko i Cwilewicz. Będzie ona podstawą do wystąpienia do Izby Morskiej w Gdyni o naniesienie zmiany w rejestrze okrętowym. Po jej podpisaniu sąd umorzył proces.

"Jestem szczęśliwy, że zakończyliśmy trwający niepotrzebnie spór. Dziś uczelnia wie na czym stoi. Ja kończę swoją kadencję, ale następcy zostawiam czystą sytuację" - powiedział na koniec Cwilewicz. Wypych-Namiotko również podkreślała, że polubowne rozstrzygnięcie sprawy stworzy dobry klimat do współpracy z obiema uczelniami morskimi.

Budowę "Daru Młodzieży" ukończono w 1982 r. Wówczas w rejestrze okrętowym jako właściciela jednostki wpisano państwo. Armatorem żaglowca została Państwowa Wyższa Szkoła Morska (która kilka lat temu zmieniła nazwę na Akademia Morska).

W 2008 r. ta publiczna uczelnia wystąpiła do gdyńskiej Izby Morskiej o zmianę zapisu w rejestrze tak, by Akademia była zarówno armatorem, jak i właścicielem jednostki. Izba Morska przychyliła się wówczas do tego wniosku - na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym z lat 90., która przekazywała uczelniom na własność majątek ruchomy należący dotychczas do państwa.

Decyzję tę zaskarżyło Ministerstwo Infrastruktury. W 2005 r. gdyńska Odwoławcza Izba Morska orzekła prawomocnie, że w rejestrze okrętowym właścicielem pozostanie Skarb Państwa. Uznano, że Akademia nie przedstawiła dokumentów, które wystarczająco udowodniłyby, że jest ona właścicielem. Podkreślono, że uczelnia może zwrócić się z pozwem cywilnym do sądu, a jeśli ten stwierdzi, że to Akademia jest właścicielem "Daru Młodzieży", Izba dokona odpowiedniego wpisu - stąd pozew.

Wcześniej resort uzasadniał wcześniej zabiegi, by jednostka pozostała własnością Skarbu Państwa faktem, że statek "został wybudowany ze składek ogólnonarodowych, które zbierał Komitet Budowy Daru Młodzieży". Podkreślano też, że "Dar Młodzieży" jest "wizytówką i ambasadorem Polski, jest też dobrem ogólnospołecznym, który nie może należeć do jakiegokolwiek innego podmiotu poza Skarbem Państwa".

"Dar Młodzieży" to trzymasztowa fregata, zbudowana w Stoczni Gdańskiej, częściowo dzięki zbiórkom
społecznym. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 r. Żaglowiec służy głównie szkoleniom: do końca 2006 r. odbył 125 podróży szkoleniowych, w czasie których przepłynął ponad 388 000 mil morskich. Na jego pokładzie przeszkolono ponad 12 tys. studentów morskich uczelni z Gdyni i Szczecina oraz średnich szkół morskich. Żaglowiec pływa też w rejsach czarterowych. W tym roku "Dar Młodzieży" obchodzi 30-lecie. Na trzecią dekadę czerwca planowane są uroczystości z tej okazji w Gdyni.

PAP
fot.wikipedia.org

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook