Jedynie prawda jest ciekawa


Docenione pierogi wigierskie

15.02.2014

Nie ma jak pierogi! Zaledwie jeden produkt tradycyjny z województwa podlaskiego - pierogi wigierskie - znalazł się w 2013 roku na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tradycja nadziewanych owocami pierogów sięga początku XX wieku.

Na Liście Produktów Tradycyjnych z województwa podlaskiego jak dotąd znalazło się 47 produktów.

Ewa Kulikowska, dyrektorka departamentu rolnictwa i obszarów rybackich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego powiedziała, że z inicjatywą wpisu produktu na tę listę występuje wytwórca produktu, a sama rejestracja - jak podkreśliła - związana jest z procedurą, która wymaga od wnioskodawcy wypełnienia wniosku o wpis i skompletowania niezbędnych załączników, potwierdzających 25-letnią historię wytwarzania.

W jej ocenie, obecna liczba zarejestrowanych produktów wynika z tego, iż producenci regionalni to głównie zapracowane osoby, którym trudno znaleźć czas na wypełnienie wniosku i skompletowanie niezbędnych dokumentów. Mówiła, że mają miejsce sytuacje, że przy wielu produktach tradycyjnych brakuje dokumentów potwierdzających wyjątkowe właściwości czy przedstawiających historię wytwarzania. Co też - jak zauważyła - opóźnia cały proces rejestracji. Dodała, że "nie zawsze liczba zarejestrowanych produktów idzie w parze z jakością dostarczanych wniosków".

Pierogi wigierskie zarejestrowała panie Teresa Biziewska. Powiedziała, że chciała w ten sposób uchronić przepis swojej babci. Sama ma już 60 lat, a - jej zdaniem - tradycja pierogów wigireskich powinna być zachowana.

Tradycja wyrabiania pierogów wigierskich, według wspomnień lokalnych gospodarzy, sięga początku XX wieku. Pierogi wykonuje się z mąki pszennej, margaryny, cukru, jaj, śmietany, proszku do pieczenia, octu. Tradycyjnie pierogi nadziewało się jagodami, obsypanymi cukrem i mąką ziemniaczaną. Tak przygotowany pieróg jest smażony na głębokim oleju do momentu zarumienienia, a następnie podawany do jedzenia na gorąco. Obecnie można też zjeść pierogi wigierskie nadziane jabłkiem, gruszką czy nawet brzoskwinią.

Biziewska mówiła, że swoje produkty sprzedaje sezonowo, w okresie letnim, w przyczepie kempingowej nad jeziorem Wigry. Powiedziała, że to właśnie turyści zachęcili ją do nadziewania pierogów nie tylko jagodami, bo te są w lasach krótko, ale też innymi owocami. Poza sezonem letnim, Biziewska stara się promować swoje produkty na świątecznych jarmarkach w regionie.

W tym roku o rejestrację będzie ubiegało się aż trzech wytwórców z Podlaskiego - poinformowała Kulikowska. Będą starali się o wpisanie na listę tradycyjnych produktów:  klinka dąbrowskiego, sękacza suchowolskiego i chleba na zakwasie z sadka. Zdaniem Kulikowskiej, producenci są coraz bardziej świadomi, że wpisanie ich produktów na tę listę, pomaga im w promocji danego wyrobu.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook