Jedynie prawda jest ciekawa


Diamenty i złoto z kasy Ligi Północnej dla jej polityków

17.04.2012

Diamenty za 400 tysięcy euro i 5 kilogramów złota w sztabkach kupiło kilkoro polityków współrządzącej do niedawna Włochami Ligi Północnej z partyjnej kasy - wynika z ustaleń prokuratury, prowadzącej śledztwo w sprawie sprzeniewierzenia pieniędzy ugrupowania.

Każdy dzień przynosi we Włoszech kolejne nowe informacje na temat skali nieprawidłowości w zarządzaniu funduszami Ligi, wyłożonymi z budżetu państwa w ramach zwrotu kosztów kampanii wyborczej. Na jaw wychodzą kolejne szczegóły skandalu i pojawiają się następne pytania, jak możliwe było to, że przez lata skarbnik partii, objęty śledztwem, samowolnie podejmował ryzykowne decyzje finansowe, obracał milionami euro i inwestował je za granicą.

Ponadto pieniądze z tego źródła otrzymywali na prywatny użytek synowie założyciela separatystycznej partii Umberto Bossiego, który podał się do dymisji na początku kwietnia, gdy afera wybuchła.

Dochodzenie w sprawie finansów Ligi Północnej prowadzi też Trybunał Obrachunkowy, odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli.

Podkreśla się, że nie jest jasne, jaką dokładnie sumę pieniędzy sprzeniewierzono w partii, współtworzącej rząd Silvio Berlusconiego do listopada zeszłego roku.

Według mediów powołujących się na prokuraturę złoto i diamenty o łącznej wartości 600 tysięcy euro, kupione za partyjne pieniądze, mieli podzielić między siebie  wiceprzewodnicząca Senatu Rosy Mauro, wyrzucona w tych dniach z Ligi, senator tego ugrupowania Piergiorgio Stiffoni oraz skarbnik  Francesco Belsito. Rosy Mauro zdementowała doniesienia o zakupie precjozów. Wcześniej zadeklarowała, że nie zamierza ustąpić ze stanowiska wiceprzewodniczącej izby wyższej. 

Poszukiwanego skarbu Ligi w postaci precjozów na razie nie odnaleziono.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook