Jedynie prawda jest ciekawa


Demagog sprawdzi demagogów

07.03.2012

Portal internetowy Demagog.cz, który według zapowiedzi ma służyć kontroli wiarygodności i prawdomówności wystąpień polityków w mediach, zainaugurował w środę działalność w Czechach.

Witrynę założyli studenci, którzy na podstawie obserwacji dyskusji politycznych oceniają prawdziwość sformułowań polityków, padających w ich rozmowach z dziennikarzami. Na początek pod lupę idą wypowiedzi gości najpopularniejszego programu publicystycznego w czeskiej telewizji - "Pytania Vaclava Moravca" ("Otazky Vaclava Moravce").

Twórcy portalu mają po analizie słów polityków co miesiąc zamieszczać nagrane z telewizji wypowiedzi, podpisane nazwiskiem ich autora, posegregowane w kategoriach: prawda, nieprawda, niemożliwe do zweryfikowania, wprowadzające w błąd. Słowom polityków ma regularnie przyglądać się 11 analityków, oceniając ich wartość merytoryczną i porównując ze źródłami.

Na tej podstawie powstaną "statystyki wiarygodności" czeskich polityków.

- Politycy zniekształcają informacje albo wręcz kłamią i powtarzają swe argumenty bez żadnych skrupułów w kolejnych programach - tłumaczy Tereza Skladankova, współtwórczyni portalu. Zauważa, że projekt Demagog.cz nie zamierza konkurować z dziennikarstwem, lecz je uzupełniać. Portal ma jedynie piętnować tych polityków, którzy nie mówią prawdy - podkreśla Skladankova.

Siostrzany serwis internetowy - Demagog.sk - od dwóch lat działa na Słowacji. Opiera się jednak na szerszym materiale, bowiem porównuje wypowiedzi z co najmniej trzech programów publicystycznych. Jego praca była na tyle rzetelna, że nikt jeszcze nie odważył się go zaskarżyć - zauważyła Skladankova.

Inspiracją dla portali w Czechach i na Słowacji były podobne witryny internetowe działające w USA.

PAP
[fot. sxc.hu]

26.09
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook