Jedynie prawda jest ciekawa


Defilada Żołnierzy Niezłomnych 2018

03.04.2018

W niedzielę 4 marca 2018 roku ulicami Gdańska przeszła IV Krajowa Defilada Żołnierzy Niezłomnych, zorganizowana w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które od 2011 r. jest obchodzone w całej Polsce.

Defilada Niezłomnych została zorganizowana przez Fundację „Gladius Gloriae”, Bractwo Świętego Pawła oraz Instytut Pamięci Narodowej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Muzeum II Wojny Światowej oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku. 


Pierwsza defilada odbyła się w Gdańsku 1 marca 2015 roku. Od początku celem organizatorów jest oddanie czci tym, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny, a którym przez wiele lat w komunistycznej Polsce odmawiano pamięci i wdzięczności. Gdańsk ma historyczne powody upamiętniania męczeństwa „Żołnierzy Niezłomnych” – groby „Inki”,” Zagończyka” i innych żołnierzy antykomunistycznego ruchu oporu oraz historia 5 Wileńskiej Brygady AK, powinny utrwalić się na kulturalnej i edukacyjnej mapie miasta, ale i całego kraju. Forma wojskowej defilady i udział w niej rekonstruktorów przemawia do dzisiejszych odbiorców, często bardziej niż inne tradycyjne sposoby edukacji.  

W tym roku pragnęliśmy urozmaicić coroczne świętowanie poprzez postać Rotmistrza Witolda Pileckiego, który był kluczowym bohaterem tegorocznych wspomnień. W tym roku formuła Defilady została wzbogacona o ciekawe koncerty. Po raz pierwszy defilada nie zakończyła się odprawą przed gen. Andersem, ale koncertem Tadeusza „Tadka” Polkowskiego, a bezpośrednio po nim występem kwartetu wokalnego „Floridus”, który wykonał tradycyjne polskie pieśni patriotyczne. Utwory były przeplatane czytanymi przez aktorów grypsami, napisanymi przez Żołnierzy Wyklętych.  

Defiladę poprzedziła uroczysta Msza Święta sprawowana przez ks. Infułata Stanisława Ziębę, w bazylice św. Brygidy. Eucharystię ubogaciła orkiestra Straży Granicznej oraz kwartet smyczkowy. W Mszy Świętej wzięli udział zaproszeni goście m.in.: p. Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, p. Adam Hlebowicz Dyrektor Biura Edukacji Narodowej Oddział IPN Warszawa, p. Kazimierz Janiak dyrektor Totalizatora Sportowego, p. Karol Nawrocki Dyrektor Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku, ks. Maciej Kwiecień Dyrektor Radia Plus. 

W przemarszu ulicami Starego Miasta uczestniczyło 170 rekonstruktorów z całej Polski z kilku różnych formacji, min.: 1 Samodzielna Kompania Komandosów, 316 Kompania Transportowa, 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. S. Sosabowskiego, Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie, 3. Wileńska Brygada AK - kpt. "Szczerbca", Zgrupowanie „Radosław” – AK, Wolność i Niezawisłość - mjr „Zapory”, 5. Wileńska Brygada AK - mjr „Łupaszki”, Brygada Świętokrzyska - Narodowe Siły Zbrojne, XVI Okręg NZW Orzeł-Tęcza - Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, Batalion "Czata 49" - Zgrupowanie Radosław AK. Mieliśmy okazję zobaczyć ciężki sprzęt wojskowy, m.in. czołg „Panther”, zdobyty w Powstaniu Warszawskim, który walczył jako „Pudel” w plutonie pancernym „Wacek”, w batalionie AK „Zośka”. Sponsorzy i Partnerzy: Sponsorem Głównym jest ENERGA SA. Partnerami wydarzenia Fundacja PZU, Fundacja Stefczyka, Totalizator Sportowy.  Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook