Jedynie prawda jest ciekawa


Dbaj o Fejsa i korzystaj z niego bezpiecznie

25.06.2013

Konto na Facebooku ma już 78 proc. młodych ludzi w wieku 15-24 lata oraz 58 proc. dzieci w wieku 7-14 lat. Z myślą o nich Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała poradnik "Dbaj o Fejs", w którym radzi jak bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych.

O tym, jak łatwo znaleźć o kimś informacje w sieci, można się przekonać, wpisując jego imię i nazwisko w wyszukiwarce. Z reguły jako jeden z pierwszych wyników pojawia się link do profilu na portalu społecznościowym, najczęściej na Facebooku. Takiej sytuacji można łatwo uniknąć, ustawiając odpowiednie ustawienia prywatności.

"Lekkomyślne zachowania młodych użytkowników społeczności internetowych mogą stanowić zagrożenie dla ich prywatności. Nierozważna publikacja zdjęcia, filmu czy komentarza może obrócić się przeciwko nim, także po latach. Na ten problem zwracamy uwagę od zeszłego roku w kampanii „Dbaj o Fejs”. Teraz, pod tym samym tytułem, oddajemy w ręce młodych ludzi przewodnik, w którym krok po kroku pokazujemy, jak chronić prywatność w najpopularniejszym serwisie społecznościowym" – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynator programu Dziecko w Sieci.

Z przewodnika młodzież dowie się również m.in., na co trzeba zwrócić uwagę, używając przycisku "Lubię to!", jakie jest ryzyko używania geolokalizacji czy tagowania innych osób na swoich zdjęciach. Można tam również znaleźć informacje na temat gier oraz innych aplikacji, które oferuje portal.

"Często dzwonią do nas młodzi internauci, zgłaszając naruszenia ich prywatności w serwisach społecznościowych. Większości tych sytuacji udałoby się uniknąć, gdyby stosowali ograniczenia dostępności do publikowanych treści, które standardowo udostępniane są przez wszystkie wiodące portale tego typu. Niestety, młodzież często nie wie nawet o ich istnieniu" - przekonuje Marta Wojtas z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynatorka projektu Helpline.org.pl (800 100 100). Uzupełnieniem poradnika "Dbaj o Fejs" jest ulotka "Do the check", kompendium wiedzy zawierające listę czynności, które należy wykonać, aby profil stał się bezpieczniejszy i bardziej prywatny.

W związku z bardzo częstymi zmianami wprowadzanymi przez portal Facebook, poradnik będzie na bieżąco aktualizowany.

Przewodnik oraz ulotka są dostępne (w wersji PDF) na stronach www.dzieckowsieci.fdn.pl/przewodniki oraz www.dbajofejs.pl. Autorzy zachęcają do lektury młodych internautów oraz polecają wydrukowanie materiałów i przekazanie ich dzieciom przez rodziców i nauczycieli. Przewodnik jest pierwszym z serii, które zamierza wydać Fundacja. W przygotowaniu podobne publikacje dotyczące Twittera, Instagramu, Tumblr'a oraz AppStore'a.

Jak informuje FDN, konto na Facebooku ma już 78 proc. młodych ludzi w wieku 15-24 lata oraz 58 proc. dzieci w wieku 7-14 lat.

PAP, lz  


Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook