Jedynie prawda jest ciekawa


Czego boi się Papież? Powstaje "Księga pytań" do Franciszka

13.08.2016

Czego boi się papież? Jaki jest cel mojego życia? Jak być miłosiernym względem tych, którzy mordują chrześcijan? - to niektóre z pytań, jakie młodzież chciałaby zadać Franciszkowi. Pytania do papieża znajdą się w specjalnej księdze, którą młodzi jesienią chcą podarować Franciszkowi. Marzą o prywatnej audiencji, na której ją wręczą.

Nad tym, jakie zagadnienia młodzi chcieliby poruszyć, gdyby mogli bezpośrednio porozmawiać z papieżem zastanawiali się członkowie międzynarodowego ruchu Komunia i Wyzwolenie (wł. Comunione e Liberazione). W czasie Światowych Dni Młodzieży zorganizowali więc wystawę w krakowskim Pałacu Sztuki, w czasie której poruszano takie tematy jak nauka, praca, wolontariat, czas wolny, przyjaźń, miłość, wiara, duchowość, powołanie. Na końcu wystawy czekało na zwiedzających pomieszczenie, w którym mogli zadać pytania papieżowi - można je było przesłać drogą elektroniczną do organizatorów projektu lub zapisać na kartce i wrzucić do drewnianej "skrzynki pytań".

Czynną przez 10 dni ekspozycję obejrzeli pielgrzymi z całego świata. Młodzi zadawali pytania przede wszystkim w językach: włoskim, hiszpańskim, portugalskim, angielskim, niemieckim, francuskim, polskim, ukraińskim i rosyjskim.

Małgorzatę Życzkowską na wystawę przyprowadziła kuzynka. "Na początku nie miałam pojęcia, o co mogę zapytać papieża. Ale po wystawie już wiedziałam" - opowiada nastolatka. Jak wyznaje, jej pytanie dotyczyło strachu i szczęścia. "Zapytałam, czy papież ma tak, jak ja - czy się boi, że wtedy, kiedy
jest szczęśliwy, to szczęście minie" - wyznaje dziewczyna.

Jej krewnego Antoniego Życzkowskiego nurtują pytania na temat miłosierdzia względem tych, którzy mordują chrześcijan. "Papież Franciszek jest trochę inny niż jego poprzednicy. Jest nowoczesny i w niektórych środowiskach wzbudza kontrowersje" - mówi chłopak.

Vinoo Gabriel Luthmar z Trynidadu i Tobago opowiada, że wystawa skłoniła go do przemyśleń nad swoim życiem. Po ekspozycji chciał zapytać papieża o cel swojego życia, o to, czego Bóg od niego oczekuje oraz skąd ma wiedzieć, że Bóg w danym momencie czegoś od niego chce.

Aktualnie Wydawnictwo M przygotuje publikację, w której znajdą się wszystkie zadane papieżowi pytania. "Chcemy przekazać księgę Franciszkowi w październiku, listopadzie. Marzymy, by umówić się na prywatną audiencję i bezpośrednio wręczyć papieżowi księgę" - mówi PAP kuratorka wystawy Anna Orkisz.

Jak dodaje, księgę przekażą Franciszkowi członkowie ruchu Komunia i Wyzwolenie - z Polski i Włoch. Szczegóły nie są jeszcze znane.

Ekspozycję "Zadaj pytanie Papieżowi" można było oglądać w Pałacu Sztuki od 20 do 29 lipca. Wystawa była dostępna w językach: polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim. Jej scenariusz powstał na podstawie książki "Zmysł religijny", autorstwa włoskiego księdza Luigiego Giussaniego - założyciela ruchu Komunia i Wyzwolenie.

Wydarzenie objął honorowym patronatem kard. Stanisław Dziwisz.

 

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO / HANDOUT]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook